Družina
10 nasvetov za očete
JANUAR 2021 | čas branja:
Zadnja sprememba: 17. 05. 2024 ob 14:58:23
Postati oče je nekaj najlepšega v življenju, a otroci poleg smeha in veselja s seboj prinesejo tudi kopico vprašanj in skrbi. Zato za bodoče očete povzemamo 10 najbolj realnih in koristnih naukov ter nasvetov iz priročnika Postal bom očka.
»A sem pripravljen?»
Eno prvih in najpogostejših vprašanj, s katerim se soočajo bodoči očetje, je, če so na to pripravljeni. Televizijski in radijski voditelj Klemen Bučan na to vprašanje odgovarja, da na očetovstvo ne moreš biti pripravljen, vsem bodočim očetom pa svetuje, da to čim prej sprejmete ter se potrudite po svojih najboljših močeh.
»Kako boš pripravljen na nekaj, česar ne poznaš? Lahko si pripravljen na 10-kilometrski tek, vzpon na Triglav, izpit iz prava, ker točno veš, kaj te čaka. Na otroka nikoli. Čisto vsak je drugačen, tako da je najbolje, če si takoj priznaš in rečeš: »Nisem pripravljen, bom pa dal vse od sebe.« To je največ, kar lahko obljubiš sebi, svoji punci in otroku, ki prihaja, vse drugo boš dojemal sproti.«
Med porodom ga ne biksat
Kaj pa če vas že ob sami misli na porod zvije zaradi živčnosti in skrbi, ali boste znali pravilno ravnati, kako lahko pomagate svoji partnerki, kako se obnašati v porodni sobi, kaj reči in kje stati? Iz lastne izkušnje Martin Starič, inženir in oče dveh otrok, bodočim očkom svetuje predvsem, da poskušate biti svoji partnerki v tiho oporo, ne pa dodaten razlog za skrb.
»Po mojem bi najbolj pomagalo, če bi se v trenutkih, ko ni bilo popadkov, pogovarjal z Aleksandro in ne poskušal razumeti vsega tega, kar se ji je dogajalo. Samo spremljati bi moral dogajanje ter ji poskušati olajšati vse napore in bolečine.«
Pri proslavljanju rojstva ne pretiravajte
In kaj sledi, ko ste uspešno opravili svojo podporno vlogo in je poroda enkrat konec? Da si mamica in novorojenček lahko odpočijeta, greste očetje ponavadi po porodu domov. A to ne pomeni, da ste brez obveznosti. Vaša naloga je, da svojim družinskim članom in prijateljem s ponosom preko SMS-a sporočite, da ste postali oče in da rojstvo tudi proslavite. Televizijski voditelj David Urankar ob tem svetuje, da ne pretiravate, saj vas čakajo naporni dnevi.
»Predlagam taktiko: malo sem prehlajen in zato sem ves večer ob istem pivu. Zakaj? Zato, ker čeprav vem in verjamem, da bi se želel napiti do konca, je treba naslednji dan dopoldne pobeliti še tisto, kar je ostalo od prejšnjega dne, popoldne so obiski v porodnišnici, zvečer pa je treba pripraviti vse potrebno za mamo in otroka, ker je zelo velika verjetnost, da ju greš dan zatem že iskat v porodnišnico. To so zadnje možnosti, da okrepiš svoj imunski sistem in se naspiš. Ne bo dobro samo zate, ampak za vse. Ni za kaj, z veseljem.«
Ko pride otrok domov, ostanite normalni
Kaj pa, ko mamica in dojenček prideta domov? Z vsakim dnem, ko otrok raste in se razvija, se z njim razvijate tudi vi. Andraž Zorko, medijski raziskovalec in oče treh otrok pa ob tem vsem bodočim očetom svetuje, da si zaradi otroka ne obračate življenja povsem na glavo in ne komplicirate po nepotrebnem.
»Nobene potrebe ni, da doma šepetate, ko otrok spi. Otrok naj se že od malega navadi na vaš življenjski utrip in pripadajoče zvoke vašega načina življenja. Prav tako ni nobene potrebe, da bi se s tem malim bitjem pogovarjali v nekem čudnem jeziku, ki ga ne razume nič bolj kot vi sami. Tudi spakovanje in pačenje res nista potrebna. Pustite to za babice in dedke. To je njihova vloga, to je njihov cirkus. Prej ko se boste z otrokom pogovarjali normalno kot z vsako drugo, odraslo osebo, bolje bo.»
Ko postanete oče, se spremenijo prioritete
Kljub upoštevanju zgornjega nasveta pa očetovstvo prinese nekatere korenite spremembe, ki jih ni moč preprečiti. Predvsem gre za notranje spremembe, spremeni se dojemanje sveta in prioritete. Podobno je spoznal tudi gledališki režiser in oče treh otrok Sebastijan Hrovat.
»Ja, seveda se vsi strahovi in predsodki udejanjijo. Seveda po svoje, ampak se. Na novo je treba izumiti odnos z ženo, spremeniš se tako, da nenadoma ne razumeš več, kaj je tisto, kar mora biti v tvojem življenju čisto zares pomembno. Ljubim svoje delo in svoj poklic, ampak ni ga več mogoče opravljati na enak način, ni mogoče več enako ljubiti svojih obsesij in ne gre več ljubiti samega sebe z istimi vatli. Potisnjen si v novo iznajdevanje, in to nonstop. Ni več počitka, kar mogoče niti ni tako slabo.«
Pri ravnanju z otrokom bodite samozavestni
Izar Lunaček, ilustrator, stripar in oče pa ima nasvet še za vse bodoče očete, ki jih skrbi, če bodo znali delati z otrokom – ga pravilno držati in potolažiti, če bo jokal. In kaj svetuje?
»Samozavest, ta je tu važna. Po prvih dneh mojega prvega dojenčka sem recimo opazil, da se je drl neprimerno manj, ko ga je v roke prijela njemu prav nič sorodna patronažna sestra. Pa niti ne, ker bi znala z njim hendlati toliko bolje, pač pa ker je izžarevala samozavest in sproščenost. V naslednjih dneh sem kljub slabemu obrtnemu znanju, pač po načelu fejk it til ju mejk it, poskusil podobno jebivetrstvo izžarevati še sam in čudo čudno, dete je nasedlo kot mamba.«
Po porodu se ni treba delati junaka in sprejmite pomoč
V prvih dneh in mesecih z dojenčkom bo več zbujanja sredi noči, zibanja, previjana in hranjenja. Skrb za novorojenčka od obeh staršev zahteva veliko časa in energije, zato takrat še kako prav pride vsaka pomoč. Peter Škrlep, fotograf in oče 6 otrok, bodočim očetom zato polaga na srce, da sprejmete kakršnokoli in vsako pomoč, ko se vam ta ponuja, čeprav mislite, da bi zmogli sami.
»Če stare mame ponudijo pomoč, je čisto v redu, če jo sprejmeš. Zaradi tega ne boš manj moški. Pomoč tako ne pride takrat, ko jo zares potrebuješ, pa jo sprejmi vsaj takrat, ko je. Če mame rade skuhajo, pa naj. Če starejše otroke sprejmejo na prespanje, pa naj jih. Neprespanih noči bo še dovolj. Tudi vsakdanjega življenja bo še dovolj. Ko pride pomoč, rečeš hvala.«
Ko gre za zdravje otroka, zaupajte strokovnjakom
Kaj pa, če ne bo šlo vse po načrtu in bo vaš otrok zbolel? Martin Jezeršek, gostinec in oče dveh otrok se je s podobno izkušnjo srečal tudi sam, ko je morala njegova hčerka na nujno možgansko operacijo. Vsem bodočim očetom svetuje, da ne iščete nepreverjenih informacij na spletu, saj lahko nehote sami sebi povzročite še več skrbi.
»Neskončno hvaležen sem, da je zdravnica opazila nenavadnost in da živimo v stoletju, ko lahko kirurg v možgane štirimesečnega dojenčka vstavi drenažo, pod kožo pa zmontira reducirni ventil in skoraj meter cevi, ki možgansko tekočino odvaja v trebuh. Zato, dragi moj bodoči tata, ob različnih simptomih ne guglaj vseh mogočih otroških bolezni, ne kompliciraj, ampak pelji otroka k zdravniku in zaupaj strokovnjakom.«
V nerodnih situacijah se ne sekirajte
Kar naenkrat pa bodo vaši dojenčki postali fantki in deklice. Začeli bodo hoditi, teči, govoriti in razmišljati čisto po svoje ter razvijati svojo osebnost. Starši pa se boste v tem obdobju srečali z izzivi vzgoje in otroškim kljubovanjem, ki vas bo lahko včasih spravilo tudi v zadrego. Arjan Pregelj, slikar in oče dveh otrok, zato vsem bodočim očetom svetuje, da se zaradi tega ne sekirate preveč, saj v zadregi niste sami in takole opiše svoje izkušnje:
»Preživeli smo bruhanje po avtomobilu, lulanje v velikem curku po starših, otrokovo kričanje in metanje po tleh v trgovini ob zgroženih pogledih mimoidočih, ki so bili izmenično namenjeni meni in hčerki ... Mimogrede, o tem metanju po tleh, ki je bilo posledica tega, da pač nisem podlegel otrokovemu izsiljevanju, mi je kasneje, ko sem se strašno sekiral, prijatelj, tudi oče, razložil: »Zgroženo so te gledali le tisti brez otrok, drugi razumemo.«
Za konec pa še misel Lana Novaka, psihiatra in psihoterapevta. »Otrok se mi zdi zrcalo in prizma hkrati, ki ti pokaže, kako si včasih izgubljen ali beden. Pokaže, kako hitro to samoizpopolnjevanje postane blodnja in kako svet nikakor ni samoumeven. Razloži, kaj pomeni ljubezen in kako hodimo skupaj po tej poti, zato da se čudenje lahko nadaljuje.«
Celotne zapise očetov z vsemi nasveti, nauki in zabavnimi izkušnjami pa najdete v brezplačnem priročniku Postal bom očka. Prenesite si ga.