Družina
Odgovornost na smučišču
JANUAR 2025 | čas branja:
Zadnja sprememba: 20. 01. 2025 ob 07:20:33
Ko se odpravite na smučanje verjetno ne razmišljate o pravnih in finančnih posledicah smučarske nesreče. A nesreče se dogajajo in zgodi se lahko tudi, da ste zanjo odgovorni vi. Predstavljajte si, da med smučanjem trčite v drugega smučarja in mu poškodujete opremo ali, še huje, povzročite telesno poškodbo. Od vas lahko zahteva odškodnino.
Morda mislite, da vas med smučanjem v Sloveniji ne rabi nič skrbeti. Res k sreči večina smučarskih poškodb ni hujših in če kljub vsemu potrebujete zdravniško pomoč, jo krije obvezno zdravstveno zavarovanje. Vendar pa lahko padci že z lahkimi telesnimi poškodbami prinesejo tudi nepričakovane finančne zaplete.
Če povzročite škodo ali poškodbe zaradi neprevidnosti ali malomarnosti, ste za to lahko odgovorni. Povprečna škoda iz zavarovanj splošne odgovornosti za poškodbe oseb se v primeru smučarskih nesreč giblje med 5.000 in 15.000 evrov.
A odškodnina lahko vključuje tudi materialno škodo, vse od povračila stroškov smučarske karte, poškodovane opreme do izgube zaslužka zaradi bolniškega staleža. Tako znesek hitro naraste. Še bolj, če bo potrebno odvetniško zastopanje na sodišču.
Z zavarovanjem osebne zaščite se lahko finančnim posledicam odškodninskega zahtevka izognete.
Najpogostejši vzroki smučarskih nesreč
Vzroki za padce in trčenje z drugimi smučarji so najpogosteje prehitra vožnja, nepravilno prehitevanje, zadrževanje na smučišču ali nepravilno oziroma nedovoljeno prečkanje smučarske proge, neprimerna oprema, precenjevanje smučarskih sposobnosti.
V smučarski nesreči pristojne službe pogosto ugotavljajo tudi psihofizično stanje udeležencev oziroma morebitno alkoholiziranost, saj smučanje pod vplivom drog in alkohola ni dovoljeno.
Kako ravnati v primeru nesreče na smučišču?
V primeru poškodbe pri smučarski nesreči, najprej pokličite reševalce, ki nudijo reševanje oziroma medicinsko pomoč, in nadzornika smučišča. Če ste nepoškodovani udeleženec ali priča nesreče, počakajte na nadzorno službo oziroma prihod policistov.
Nadzorna in reševalna služba naredita zapisnik o nesreči in fotografirata kraj nesreče. Če je mogoče, posnetek ali fotografije kraja dogodka in škode naredite tudi sami ter zberite imena in naslove prič dogodka, ki lahko pomagajo pri dokazovanju krivde. Ne pozabite shraniti tudi svoje smučarske karte.
S sklenjenim zavarovanjem osebne zaščite lahko takoj po dogodku pokličete na asistenčno številko zavarovalnice. Ne glede na to, ali ste v smučarski nesreči oškodovanec ali povzročitelj, boste dobili napotke, kako postopati.
Kaj narediti, če ste odgovorni za nesrečo na smučišču?
Če ste odgovorni in mislite, da bo oškodovanec zoper vas vložil odškodninski zahtevek, vam bo pomagalo zavarovanje osebne zaščite.
Takoj po dogodku dokumentirajte okoliščine, pridobite uradni zapisnik ali druge dokaze, s katerimi lahko dokazujete manjšo ali morda deljeno odgovornost.
Ko prejmete zahtevek za odškodnino, skrbno preverite navedbe, nato pa obvestite zavarovalnico in posredujte vse potrebne informacije ter dokumentacijo.
Zavarovalnica poravna odškodnino ali poskrbi za zastopanje pri izvensodnem reševanju oziroma v sodnem postopku, če ugotovi, da je zahtevek neutemeljen ali pretiran.
Kako vam zavarovanje osebne zaščite pomaga, če ste vi oškodovanec v smučarski nesreči?
Ni nujno, da ste za nesrečo na smučišču odgovorni vi, lahko ste v njej tudi oškodovani.
Če mislite, da je za škodo kriv drug smučar ali upravljavec smučišča in vam pripada odškodnina, zberite čim več dokazov, kot so fotografije kraja dogodka, imena in naslovi prič, zdravniška dokumentacija. Odškodninski postopki so namreč pogosto zahtevni zaradi pomanjkanja le teh.
Za uspešno reševanje takšnega postopka je običajno potrebno tudi nekaj pravnega znanja in izkušenj. Stroške pravnega svetovanja, zastopanja lahko krije zavarovalnica, če vaš paket osebne zaščite vključuje zavarovanje pravne zaščite.
Prilagodite paket zavarovanja za še bolj brezskrbno smuko
Veliki ali Comfort paket lahko prilagodite tako, da dodate še nezgodno zavarovanje za:
- težje poškodbe;
- zlome, izpahe (ki se pogosto pripetijo prav med padci na smučišču), opekline in mehkih tkiv;
- asistenco po poškodbi.
Ker je višina nadomestila vnaprej določena, ne rabite čakati do zaključka zdravljenja. Izplačilo dobite, ko je potrjena diagnoza.
Skleni onlineDa nesreče na smučišču ne bodo vaša odgovornost, najprej poskrbite z varnim smučanjem in upoštevanjem pravil. Svojo vožnjo prilagodite svojim sposobnostim, vremenskim razmeram, terenu in drugim pogojem na smučišču. Smučajte tako, da lahko vedno pravočasno oziroma varno ustavite. Seznanite se tudi z opozorilnimi in obvestilnimi znaki na smučiščih.
Za smučanje v tujini ne pozabite na turistično zavarovanje, saj že vključuje zavarovanje odgovornosti, prav tako pa ste zaščiteni pred stroški reševanja s smučišča ali zdravljenja, ki jih evropska kartica zavarovanja ne krije nujno v celoti.