Družina
S psom na letalo
AVGUST 2024 | čas branja:
Zadnja sprememba: 14. 08. 2024 ob 10:41:47
Razmišljate, da bi se odpravili na letalo s psom in vas skrbi, kako poskrbeti za čim bolj varno in prijetno pot? Potovanje s psom na letalu zahteva skrbno načrtovanje in pripravo ter upoštevanje pravil posameznih letalskih prevoznikov. Svetuje Jure Pribičevič iz Alfakana.
1. Preverite pravila letalske družbe
Vsaka letalska družba ima svoja pravila glede prevoza psov. Pomembno je, da se seznanite z njimi seznanite na spletni strani letalske družbe ali pokličete njihovo službo za stranke. Pozorni bodite na:
- velikost in težo psa: večina letalskih družb dovoljuje prevoz majhnih psov, ki se prilagajo v transportni boks pod sedežem, v kabini. Večji psi morajo kot prijavljena prtljaga potovati v prtljažnem prostoru, vendar le pod določenimi pogoji.
- pasemske omejitve: nekatere pasme, zlasti pasme s kratkim gobcem (npr. buldogi, mopsi), lahko imajo omejitve letenja zaradi zdravstvenih razlogov. Tudi, če omejitev glede pasme ne obstaja, se pri svojem veterinarju prej pozanimajte, če je let primeren za vašega psička.
2. Zdravstvene zahteve pri potovanju s psom v tujino
Običajno nekje 10 dni pred potovanjem od svojega veterinarja pridobite zdravstveno spričevalo, ki zagotavlja, da je vaš pes zdrav. Poskrbite, da je vaš pes cepljen proti steklini ter drugim potrebnim boleznimi. Pozanimajte se kakšni so pogoji za vstop v državo, v katero potujete. Aktualne predpise in pogoje za prevoz psa čez mejo preverite na spletni strani Veterinarske uprave Republike Slovenije.
Brezplačno prenesite seznam potrebnih cepljenj in dnevnik cepljenj.
3. Rezervacije in stroški
Potovanje za psa rezervirajte vnaprej, saj imajo letalske družbe omejeno število živali na letalu. Pričakujte dodatne stroške za prevoz psa, ki se razlikujejo glede na letalsko družbo in način prevoza.
4. Transportni pasji boks za letalo
Transportni boks mora biti dovolj velik, da lahko pes v njem stoji, se obrne in leži. Boks naj bo tudi dobro zračen. Bodite pozorni, da se lahko boks trdno zapre in je tako pes varen pred pobegom. Boks mora biti ustrezno označen, da je primeren za let.
5. Priprave psa pred letom
Psa pred letom pravočasno navadite na njegov transportni boks. Pomembno je, da si za navajanje vzamete dovolj časa, da ne hitite na koncu, delate s pomočjo pozitivne motivacije ter da sledite tempu vašega psa. Dobro je, če na boks navadite že mladička, saj vam lahko pride velikokrat prav: doma za njegov kotiček kjer počiva, med vožnjo z avtom, če mora na kakšen poseg k veterinarju ipd.
Zelo pomembno je, da psa ne silite v boks. Če ga boste vanj silili, bo zelo verjetno do njega razvil strah.
- V zaprt pasji boks vrzite malo hrane tako, da pes vidi. Vi nimate več hrane, ta je v boksu, pes ne more do nje. Začel bo razmišljati, kako naj pride do hrane.
- Nato boks odprite in mu pustite, da gre sam vanj in ga razišče. Ko bo iskal hrano po boksu, lahko za sekundo zaprete in odprete vratca.
- Ko boste začeli s podaljševanjem čakanja v boksu, mu poleg njegovega dnevnega obroka v boks dajte še kakšno žvečilko. Spet mu jo dajte v boks in zaprite vrata. Pes naj nekaj časa gleda, kje je, ko si bo želel v boks, mu vratca odprite, da lahko gre vanj. Vratca zaprete in s tem pozitivno pogojujete boks, saj pes uživa v svoji žvečilki in hkrati podaljšujete njegov čas v njem.
Vzemite v zakup, da bo prvih nekaj dni v boksu tudi cvilil. Takrat ga ignorirajte, saj boste z vašim prihodom do njega v času cviljenja to vedenje le nagradili. Do njega se odpravite takrat, ko s cviljenjem preneha.
6. Na dan potovanja
Pred potovanjem z letalom pojdite s psom na daljši sprehod ter ga psiho-fizično utrudite, da bo med letom bolj umirjen in bo lažje počakal. Glede dajanja hrane in vode premislite, kako dolg bo let in če bi imel lahko težave s čakanjem na opravljanje potrebe. Zdravi odrasli psi lahko običajno brez opravljanja potrebe zdržijo 4-8 ur, vseeno pa lahko v boks, ki mora imeti nepropustno dno, položite tudi plenične podloge za pse za nujne primere.
Pazite, da mu prej ne spreminjate vrste hrane, ki jo je navajen, da ne bi dobil driske. Če bo let dolg, je boljše, da nekaj ur pred letom umaknete hrano in vodo.
7. Na letališču
Na letališče pridite dovolj zgodaj, da boste imeli dovolj časa za prijavo. Za sprehajanje vašega psička uporabite označene prostore za sprehajanje. Takoj po pristanku psa peljite v prostor za sprehajanje in poskrbite, da dobi dovolj vode.
Če se boste odpravili na potovanje z letalom in psom je res pomembno, da psa dovolj zgodaj navadite na transportni boks. Če se bo v njem dobro počutil, bo cela izkušnja prijetnejša. Prav tako je dobro, da je pes vzgojen in socializiran, saj bo le tako lahko prenesel številne izzive, s katerimi se bo srečal na letališču in letalu. Prej se dobro pozanimajte pri letalski družbi ter državi, v katero potujete, glede vseh pogojev, ki jih boste morali upoštevati. Želim vam prijetno in čim manj stresno izkušnjo.
Članek izraža stališča avtorja in ne nujno tudi stališč Zavarovalnice Triglav, d.d.
Na voljo so trije paketi zavarovanja stroškov zdravljenja, ki jih preprosto sklenete po spletu in po potrebi razširite z dodatnimi kritji. Tudi, če je vaš pes že zavarovan za zdravljenje v primeru nezgode ali bolezni, v primeru potovanja z letalom razmislite še o razširitvah kritja. Med drugim lahko dodate:
- zavarovanje živali za tujino, ki velja za cel svet;
- zavarovanje živali med prevozom;
- asistenco, ki velja na območju Slovenije in Evrope ter zagotavlja 24-urno nudenje informacij ter asistenčne storitve, kot je organizacija in kritje stroškov za povratni prevoz do najbližjega veterinarja ipd.
Pomembno: Poskrbite, da so vsa zavarovanja sklenjena in veljavna že pred odhodom.