Družina
Kako in zakaj spodbujati gibalno ovirane otroke k športu
SEPTEMBER 2024 | čas branja:
Zadnja sprememba: 09. 09. 2024 ob 14:31:33
Kljub temu, da se tudi v Sloveniji vse bolj razvija parašport in spodbuja vključitev mladih invalidov v športno vadbo, se v veliko primerih še vedno dogaja, da so gibalno ovirani otroci preprosto opravičeni športa. Ti se pri udejstvovanju v športnih aktivnostih namreč velikokrat srečujejo z različnimi ovirami in omejitvami. Kako glede na oviranost izbrati primerno aktivnost, kako otroke motivirati, kje se prilagojene dejavnosti izvajajo in druge nasvete je z nami delila Zveza za šport invalidov Slovenije – Slovenski paralimpijski komite.
Kljub temu, da se tudi v Sloveniji vse bolj razvija parašport in spodbuja vključitev mladih invalidov v športno vadbo, se v veliko primerih še vedno dogaja, da so gibalno ovirani otroci preprosto opravičeni športa. Ti se pri udejstvovanju v športnih aktivnostih namreč velikokrat srečujejo z različnimi ovirami in omejitvami. Kako glede na oviranost izbrati primerno aktivnost, kako otroke motivirati, kje se prilagojene dejavnosti izvajajo in druge nasvete je z nami delila Zveza za šport invalidov Slovenije – Slovenski paralimpijski komite.
Spodbujanje vseh mladih k športu je pomembno za njihov celostni razvoj. Gibanje ni le sredstvo ohranjanja fizične kondicije in moči. Šport omogoča pridobivanje veščin, kot so vztrajnost, disciplina, timsko delo, pa tudi grajenje samozavesti, osebne rasti in socialno vključenost. A motiviranje otrok k športu, ko v njihovem življenju prevladuje digitalna zabava, je lahko velik izziv, toliko bolj za otroke, ki imajo gibalne omejitve oziroma invalidnost.
Celosten pristop k vključevanju otrok invalidov v šport
Otroci invalidi se že pri urah športne vzgoje v šoli srečujejo z različnimi fizičnimi, socialnimi, organizacijskimi in psihološkimi ovirami.
Med fizičnimi prednjači dostopnost infrastrukture. Poleg dostopa do zgradb sem sodijo še pomanjkanje prilagojenih garderob in stranišč ter neprimerno oblikovana športna oprema.
Gibalno ovirani otroci se lahko soočajo tudi z negativnimi stereotipi, predsodki in diskriminacijo s strani vrstnikov ali celo trenerjev, kar lahko vodi do občutka izključenosti in nizke samozavesti.
Številni pa so prikrajšani za gibalno aktivnosti pri urah športa tudi zaradi strahu in strokovne nepoučenosti športnih pedagogov.
Za uspešno vključitev oziroma premostitev teh ovir morajo v procesu po mnenju Zveze za šport invalidov Slovenije, sodelovati tako starši in otroci, kot tudi šola, šolska skupnost in lokalna ter regionalna skupnost.
Katere športne dejavnosti so primerne za mlade invalide?
Izbira je odvisna od vrste invalidnosti, njihovih individualnih zmožnosti in interesov.
Za gibalno ovirane otroke so primerni plavanje, boccia, glede na vrsto invalidnosti pa tudi paraatletika, paranamizni tenis, hokej na električnih vozičkih, curling na vozičkih …
Za slepe in slabovidne so primerni športi golbal, showdown, atletika …
Otroci z intelektualnimi ovirami se lahko ukvarjajo z atletiko, plavanjem, nogometom in vrsto drugih športov, otroci z motnjami v razvoju pa se navdušujejo nad terapevtskim jahanjem, plavanjem in gimnastiko.
Za otroke z okvaro sluha so primerni športi, kjer si pomagajo z vizualnimi signali, v Sloveniji so zelo uspešni gluhi in naglušni atleti.
Zveza z namenom vzpostavitve dolgoročnega sistema in pogojev za vključevanje mladih invalidov v športne aktivnost, razvija tudi program Postani športnik. Ta vključuje širok nabor aktivnosti, pobud, dogodkov in delavnic, ki so namenjene mladim invalidom in njihovim staršem, učiteljem in profesorjem športne vzgoje, lokalnim športnim klubom, panožnim zvezam, društvom invalidov in podobno.
Program Postani športnik želi spremeniti pogled na šport iz vidika mladih invalidov, ozaveščati javnost in posledično razbijati predsodke o vključevanju mladih invalidov v športne programe in pomagati ter spodbujati različna društva ter organizacije pri prilagoditvi programov za mlade invalide. Povečati pa želijo tudi nabor usposobljenih pedagogov, ki so vešči dela z otroki invalidi in vzpostaviti kakovostno bazo ponudnikov športnih aktivnosti za mlade invalide.
Seznam športnih klubov s prilagojenimi programi za otroke z različnimi oblikami invalidnosti.
Na kaj morajo biti pozorni starši pri izbiri športnih aktivnosti za otroke invalide?
Predvsem se morajo starši v prvi vrsti zavedati, da parašport vsebuje pozitivne učinke za otroke. Zaupati morajo trenerjem in športnikom pedagogom, ki bdijo nad vadbo njihovega otroka.
Smiselno se je obrniti na Zvezo za šport invalidov Slovenije – Slovenski paralimpijski komite Slovenije, ki je nacionalna krovna organizacija za parašport. Eden od strokovnih delavcev bo z veseljem prisluhnil in pomagal usmerjati naprej, da se najdejo primerni programi oz. vadba.
Kje lahko otroci spoznajo parašporte?
Na poletnem in zimskem paralimpijskem taboru lahko otroci in starši v kratkem času spoznajo široko paleto parašportov in dobijo usmeritev ter informacijo o vadbi v lokalnem okolju. Zveza pa parašporte redno predstavlja tudi na URI – Soča in na paralimpijskih športnih dnevih, ki jih izvajajo po srednjih in osnovnih šolah.
Kako gibalno ovirane otroke motivirati, da se vključijo v športne aktivnosti?
Motiviranje gibalno oviranih otrok h gibanju zahteva občutljiv in prilagojen pristop, ki upošteva njihove individualne potrebe, zmožnosti in interese.
Pomembno je, da se otrokom postavijo cilji, ki so dosegljivi in prilagojeni njihovim sposobnostim.
Majhni, postopni cilji, ki so jasni in merljivi, lahko pomagajo ohranjati motivacijo, saj otroci vidijo svoj napredek. Tu so v veliko pomoč tudi vzori mladih parašportnikov, ki jih lahko otrok tudi osebno spozna in z njim izmenja izkušnje.
Ključno je tudi najti šport ali obliko gibanja, ki otroka zares zanima. To lahko vključuje preizkušanje različnih dejavnosti, dokler ne najde tiste, ki mu je najbolj všeč. Otroka motivira tudi dejstvo, da je v družbi sebi enakih, s katerimi se lahko primerja – to lahko naredi na paralimpijskih poletnih in zimskih taborih za družine.
Še en pomemben faktor motivacije je družina. Če so družinski člani zapisani športu, je velika verjetnost, da bo tudi otrok.