Premoženje
Panika ali priložnost: Kako lahko vlagatelji izkoristijo padce na trgu?
OKTOBER 2024 | čas branja:
Zadnja sprememba: 15. 10. 2024 ob 12:22:46
Pogled na rdeče številke borznih zaslonov že tradicionalno sproži skrb vlagateljev, medtem ko se mediji pričakovano začnejo spraševati, ali smo morda na pragu recesije. Popravki na borzah, ki smo jim bili priča v začetku avgusta 2024, za zdaj ne kažejo, da bi s seboj nosili kakšne slabe napovedi. Videti je, da je šlo za kratkotrajno korekcijo, ki lahko celo koristi dolgoročnim vlagateljem.
Kaj je korekcija ali popravek?
Na kapitalskih trgih se srečujemo z manjšimi popravki vrednosti (ang. market dip), ki predstavlja kratkotrajnejše znižanje vrednosti do 10 % in večjimi popravki vrednosti (ang. market correction), kjer trg pade za več kot 10 %.
Izraz korekcija ali večji popravek označuje znižanje vrednosti indeksa (npr. S&P 500, NASDAQ, DAX, SBITOP) za več kot 10 odstotkov glede na nedavni najvišji vrh. Gre za tehničen, vrednostno nevtralen izraz, ki prevedeno v vsakdanji jezik pomeni, da je vrednost enega ali več indeksov zanihala navzdol za več kot desetino v primerjavi z zadnjim najvišjim vrhom.
Manjši popravki vrednosti indeksa (ang. market dip) predstavljajo manjše in kratkotrajnejše znižanje vrednosti v primerjavi s korekcijo. Ko pride do tega, se nekateri vlagatelji poslužujejo investicijske strategije, ki ji po angleško pravimo »buy the dip«. Vlagatelji predpostavljajo, da je trenutni popravek kratkoročna anomalija, zato kupujejo delnice ali vlagajo v indekse, ko njihova cena upade v pričakovanju, da se bo kmalu zvišala in prinesla dobiček. Za to sicer ni zagotovila, lahko se zgodi, da se bo po prvotnem padcu še naprej zniževala.
Zakaj je lahko korekcija vrednosti indeksa koristna?
Na prvi pogled se zdi, da so popravki nekaj, česar si ne želimo. A če vemo, da tečaji vrednostnih papirjev ves čas po malem nihajo, nas tudi nihaji za več kot 10 odstotkov ne smejo presenetiti. Vzrokov, zakaj do njih pride, je lahko mnogo, pri čemer je treba upoštevati, ali gre za posledico širših makroekonomskih dogajanj ali za sektorske dejavnike. Če je popravek odgovor na makroekonomske razmere, je tveganje recesije večje, kot če so vzroki omejeni na nekaj posameznih sektorjev.
Zakaj pravimo, da je popravek lahko tudi koristen? Razlog je preprost: ker omogoča nakupe vrednostnih papirjev po ugodnejši ceni. Poglejmo ponazoritev: Pred enim tednom je vrednost indeksa A znašala 5.000 točk. Po 12-odstotnem popravku danes znaša 4.400 točk. Neugodno? Za kratkoročne vlagatelje in tiste, ki so prav te dni nameravali svojo naložbo unovčiti, vsekakor. Na drugi strani pa za dolgoročne vlagatelje takšen popravek ne bo imel omembe vrednih posledic, saj nas zgodovinski podatki učijo, da vrednosti indeksov na dolgi rok praviloma rastejo.
Še več – dolgoročnim vlagateljem, ki imajo razpoložljiva finančna sredstva, se splača popravek izkoristiti za dodaten nakup. Če bodo kupili v času popravka ob vrednosti 4.400 točk, bodo, ko se bo krivulja znova obrnila navzgor, ustvarili višji donos, kot če bi čakali, da se indeks znova vrne na 5.000 točk.
Gre preprosto za sledenje načelu »kupuj, ko je poceni,« ki je znana in preizkušena strategija dolgoročnega investiranja. Ali kot je nekoč dejal verjetno najbolj slaven vlagatelj Warren Buffet: »Bodi prestrašen, ko so drugi pohlepni, in bodi pohlepen, ko so drugi prestrašeni.«
Premišljeni vlagatelji ob padcu delnic ne podležejo paniki
Rdeče številke razumljivo sprožajo nelagodje in strah. Toda če pogledamo racionalno, vidimo, da so se tečaji najpomembnejših indeksov še po vsakem popravku doslej praviloma pobrali in na dolgi rok presegli vrednost pred popravkom.
Tudi zato še kako drži, da se dolgoročnim vlagateljem najbolj obrestuje, če se ne ozirajo na kratkoročna nihanja in le potrpežljivo čakajo, da dosežejo svoj finančni cilj.
Ob udarnih naslovih medijev je včasih sicer težko ostati hladen, a vselej, ko se pojavi strah, se je smiselno ozreti onkraj ozkega časovnega okvirja. Vprašajte se: ali bo čez dve leti današnji dogodek sploh še pomemben?
Izkušeni vlagatelji vedo, da je približan pogled (zoom-in) na krivuljo vrednosti popolnoma drugačen od oddaljenega (zoom-out) pogleda. Če namreč krivuljo močno približamo, vidimo domala vse nihaje navzgor in navzdol. Če pa pogled dovolj oddaljimo, dobimo predse premico, ki se na dolgi rok praviloma vedno dviguje. In samo to je tisto, kar na koncu zanima premišljene dolgoročne vlagatelje.
Investirajte pametno in enostavno
Investiranje je lahko enostavno in brez stresa, če k njemu pristopite na pameten način, tako da svoja sredstva dolgoročno vložite v vzajemne sklade, kjer se razpršeno plemenitijo.
Če pa v sklade že investirate, boste ravnali pametno, če popravke na trgih izkoristite kot priložnost za dodatna vplačila in možen dodaten donos v prihodnosti.
Kaj torej narediti, ko naslednjič zavlada panika na trgu? Predvsem ostanite mirni in razmislite, ali gre morda tudi za priložnost, ko lahko na ta račun za vaše vplačilo, ki ga lahko enostavno izvedete v mobilni aplikaciji, dobite več enot izbranega sklada.
Investirajte pametno. Investirajte zdaj.
*Predstavljeni primeri so informativne narave. Pretekli donosi ne zagotavljajo enakih donosov v prihodnosti.