Tehnologija
Vse več možnosti za plačevanje s telefonom ali uro
SEPTEMBER 2024 | čas branja:
Zadnja sprememba: 17. 09. 2024 ob 11:10:10
Medtem ko je brezstično plačevanje z debetnimi in »kreditnimi« karticami že pred časom postalo prevladujoči način poravnavanja računov v trgovinah, restavracijah in drugod, je uporaba pametnega telefona ali pametne ure za ta namen še ostala nišna. Vendar se tudi to hitro spreminja in je že na voljo vse več uporabnikom. Poleg tega za uporabo mobilnih denarnic ni kakšnih varnostnih zadržkov, pomembno pa je, da aplikacij za plačevanje ne nameščate iz neuradnih virov in vanje ne vpisujete svojih podatkov. Zato je dobro tudi, da znate prepoznati phishing prevare, s katerimi želijo goljufi običajno pridobiti vaše bančne podatke in izprazniti vašo (digitalno) denarnico.
Brezstično plačevanje s telefonom
Za plačevanje s telefonom je dovolj, da imate model z vgrajeno tehnologijo NFC (komunikacija na kratko razdaljo – v zadnjih letih ste težko kupili takega brez) in ne prestaro različico operacijskega sistema. Bančne aplikacije namreč zaradi varnostnih razlogov ne delujejo na izdajah operacijskih sistemov, starejših od petih ali šestih let. Torej lahko tudi telefon, ki dobi zgolj eno ali dve večji posodobitvi Androida, uporabljate še več let zatem, preden postane zastarel. Priporočljivo je sicer, da ob kupovanju izbirate med takimi, za katere proizvajalci jamčijo nadgradnjo na vsaj dve ali raje več naslednjih različic (npr. na 15 in 16, morda še 17 ali 18, če v prodajo pride z Androidom 14) in najmanj tri leta varnostnih popravkov.
Za uporabo bank in mobilnih denarnic na telefonu je dobro biti prepričan, da je glavnina varnostnih lukenj zakrpanih. Na Applovi strani vsi telefoni iPhone dobivajo okoli šest let posodobitev, tako da tam zadreg s tem, da bi telefon v času življenjske dobe postal zastarel,ni.
Plačevanje s pametno uro
Nekoliko manj univerzalna izbira plačila je uporaba pametne ure. Pri teh mora namreč proizvajalec nuditi možnost plačevanja s to napravo, zgolj NFC ni dovolj.
Pri izbiranju ure si morate odgovoriti na vprašanje, kako visoko na lestvici prioritet je možnost brezstičnega plačevanja z njo. Po mojih izkušnjah je to zelo udoben in priročen način, še posebej, kadar nimam pri sebi denarnice in morda tudi telefona ne.
Izbira mobilne denarnice
Zgolj androidni telefoni za zdaj omogočajo različne mobilne denarnice. Apple bo zaradi zahtev Evropske komisije sicer v kratkem odprl poln dostop do tehnologije NFC tudi za drugega razvijalce, doslej jo je lahko v polnosti izkoriščala zgolj denarnica Apple Pay, vendar bomo videli, ali se bo katera od bank odločila za prenos svoje rešitve tudi v to okolje.
V androidnem so nekatere v zadnjem letu ali dveh prešle na uporabo Denarnice Google, v slednjo, kot tudi v Applovo pa se je v tem času »vpisalo« nekaj dodatnih bank, ki delujejo na slovenskem trgu.
Komitenti slovenskih bank, ki tega ne ponujajo, se morajo znajti drugače. Na srečo navedene niso edine možnosti in si je mogoče priskrbeti kartico katerega od drugih izdajateljev oziroma neobank, ki so prav tako prisotne, ali se poslužiti storitve Curve.
Nekoliko manj možnosti je v denarnicah Garmin Pay in Zepp Pay. Vendar je tudi v teh dveh primerih rešitev lahko že omenjena storitev Curve. Ta združuje obstoječe kartice v eni denarnici in uporabniku »izda« novo kartico, ki jo je mogoče uporabiti praktično v vseh mobilnih denarnicah. Zato je ta možnost odlična za vse tiste uporabnike, ki jim njihova primarna banka tega ne omogoča. Prav tako je Curve edina (uradna) možnost na telefonih Huawei, ki brez takih ali drugačnih trikov nimajo dostopa do Googlovih storitev. Toda plačevanje z omenjeno storitvijo deluje brezhibno.
Pri mobilnih bankah in denarnicah se omejite na uporabo tistih, ki so na voljo v primarnih trgovinah z aplikacijami. Ne nameščajte jih iz neuradnih virov in v take aplikacije ne vpisujte svojih podatkov. Preberite tudi, kako poskrbeti za varnost spletnih računov.
Večinoma banke za to funkcionalnost ne zaračunavajo dodatno, jo pa omejujejo glede na starost, tako da ni na voljo osnovnošolskim otrokom. Prav tako neobanke osnovne pakete še nudijo zastonj, čeprav so jih že precej omejile.
Kartico, primerno za plačevanje s telefonom ali uro, lahko je zgolj navidezna oziroma virtualna, za zdaj še lahko pridobite in uporabljate brezplačno.
Aplikacija Flik Pay
Za brezstično plačilo s telefonom je mogoče uporabiti tudi storitev Flik Pay, ki jo nudijo vse slovenske banke in je primarno namenjena takojšnjemu pošiljanju oz. prejemanju denarja, zaradi česar je v marsikaterih primerih nadomestila klasična bančna nakazila s precejšnjo zakasnitvijo in provizijo (»nakazila« s Flikom so namreč zastonj). Vendar to, četudi izvedeno enako, ni povsem enakovredno.
Terminal POS je namreč treba »prestaviti« v drug način delovanja, zato boste morali posebej opozoriti, da želite plačati s Flikom. V praksi si je najlažje omisliti ustrezno kartico za uporabo z eno od mobilnih denarnic, kajti večina trgovcev in natakarjev običajno loči med plačilom s kartico in gotovino. Flik je sicer za ponudnike ugodnejši z vidika provizij.
Kje so prednosti mobilnega plačevanja?
Prednost plačevanja s telefonom ali uro je tako v priročnosti kot v odsotnosti vpisovanja PIN-a kartice v terminal POS. Telefon je potrebno zgolj odkleniti, najbolje biometrično, in če je ustrezna mobilna denarnica nastavljena kot privzeti brezstično plačilno sredstvo, se ob zaznavi terminala samodejno odpre in izvede plačilo. Uro s štirimestno kodo odklenete, ko jo namestite na zapestje, nakar ostane odklenjena. Za plačilo pa je treba odpreti mobilno denarnico (v njej potem lahko tudi izberete drugo kartico od privzete oz. nazadnje uporabljene), za kar večina ur pozna bližnjico z dvakratnim pritiskom ene od stranskih tipk.
Ker se za avtentikacijo plačnika oz. imetnika bančne kartice šteje odklepanje naprave, tudi pri zneskih nad 50 evrov ni treba vtipkati kode PIN v plačilni terminal. S tem je postopek plačila še nekoliko hitrejši. Morate pa biti nekoliko pazljivi pri tem, kako približate telefon ali zapestje k terminalu. S prehitrim gibom lahko terminal izpiše napako in je treba poskusiti znova.
Da lahko plačujete s telefonom ali uro, morate nujno imeti nastavljeno zaklepanje teh naprav najmanj s kodo PIN, v prvem primeru je priporočljiva še ena od biometričnih metod.
Če bi kdo ukradel telefon ali uro oz. ga našel, bi zelo težko z njima kaj plačal. Razvozlati bi moral kodo, kar je zelo malo verjetno, v kolikor ni denimo 1234 ali kaj podobnega, kar seveda odsvetujemo. Kot tudi uporabo rojstnodnevnih kombinacij in podobnih števil, ki bi jih bilo mogoče s poznavanjem lastnika uganiti.
Nedelovanje tovrstnega načina je v praksi zelo redko, zato se skoraj nikoli ne zgodi, da ne bi mogli poravnati računa, če ne bi imeli ničesar drugega pri sebi kot telefon ali uro z eno kartico v mobilni denarnici. Možnost seveda obstaja in lahko se zgodi, da terminal ne prepozna kartice ali je ne sprejema, ali da je banka denimo blokirala tovrstno plačevanja na določenem območju (na lokacijah, ki jih šteje za tvegane), kar zahteva klic s prošnjo za začasno »odblokiranje,« vendar so to res redki primeri. Tehnologija in sama funkcionalnost sta že tako zreli, da delujeta brez težav, nudita pa tudi očitne prednosti pred uporabo »plastike.«