Zdravje
Glivične okužbe
JULIJ 2022 | čas branja:
Zadnja sprememba: 28. 06. 2024 ob 11:05:07
Glivice na koži so pogost, velikokrat neprijeten pojav, ki lahko prizadene vsakogar. Koža je namreč takoj za črevesjem z mikroorganizmi najbolj poseljen del telesa, na njej pa med drugim živijo tudi glive. Slednje lahko povzročijo številne težave s kožo. Glivične okužbe kože, las, dlak in nohtov so posebno trdovratne, če jih ne začnete zdraviti takoj, ko jih opazite. Naučite se jih prepoznati, primerno ukrepati, nato pa z nadaljnjimi ukrepi preprečiti njihovo ponovitev.
Kaj so glivice in kako se prenašajo?
Glive so posebna skupinah živih bitij, ki niso ne živali ne rastline, in so med najbolj razširjenimi organizmi v naravi. Najdemo jih v prsti, na ljudeh in živalih. Lahko jih delimo na kvasovke, plesni in dermatofite. Med najpogostejše povzročitelje glivičnih kožnih bolezni spadajo dermatofiti in kvasovke. Mikrobom, ki povzročajo glivične okužbe, pogovorno pravimo glivice.
Spore gliv so izjemno infektivne in trdožive, na površinah se lahko obdržijo do več mesecev.
A stik z glivami še ne pomeni nujno bolezni. Na njihovo razmnoževanje vplivajo številni dejavniki.
»Pogost vzrok za okužbo je oslabljen imunski sistem, na primer pri bolnikih na imunosupresivni terapiji, pri kroničnih bolnikih, bolnikih z rakom. Pogosto se pojavijo ob jemanju širokospektralnih antibiotikov. Slednji namreč pobijejo del zaščitne bakterijske mikroflore v telesu in s tem omogočijo ugodne pogoje za razrast patogenih gliv,« pojasnjuje asist. dr. Jana Bremec, dr. med., specialistka dermatovenerologije.
Kakšni so znaki glivične okužbe?
Glivična okužba se na različnih delih telesa kaže različno. Vendarle pa obolenja pogosto sami ne moremo prepoznati, saj ga lahko zakrivajo morebitne pridružene bolezni, sočasno uživanje drugih zdravil, ki zabrišejo simptome, ter uporaba kozmetičnih izdelkov. Zato bodite pozorni na nekaj značilnih simptomov glivičnih okužb na koži.
Glivična okužba se predvsem med prsti na nogah začne kot diskretno luščenje, pozneje pa se pojavi rdečina in ranice. Zaradi poškodbe kože se lahko dodatno razvije še bakterijska okužba, ki povzroči neprijeten vonj. Ta okužba se, če je ne zdravite, lahko prenese na nohte.
Na drugih delih telesa običajno nastanejo okrogla žarišča. Značilno imajo nekoliko poudarjen zunanji rob in bledejšo sredino. Navadno se luščijo, lahko pa se pojavijo tudi vodeni mehurčki, predvsem na stranskih delih rok in nog. Pri mikrosporiji, glivični okužbi, ki jo navadno prenašajo mačke in redkeje psi, so žarišča običajno v velikosti kovanca.
Ena od možnih kličnih slik glivične okužbe kože so tudi vodeni mehurčki. Neznosno srbijo in se lahko pojavijo predvsem na stranskih delih prstov rok in nog, lahko tudi na koži stopal in dlani.
Kje so glivične okužbe najpogostejše
Glivične okužbe lahko prizadenejo katerikoli del telesa. Najpogosteje pa se pojavijo na koži stopal, med prsti nog, v predelu kožnih gub (pod pazduhama, pod dojkami, v dimljah), čeprav se lahko pojavijo tudi na drugih delih kože, na lasišču, dlakah in nohtih.
»Ena izmed najpogostejših glivičnih okužb kože z dermatofiti je bolezen tinea pedis, imenovana tudi atletsko stopalo,« pravi dr. Bremčeva. »S to težavo se po nekaterih ocenah sooča kar petina ljudi, med športniki in pri ljudeh določenih poklicev pa jih je okuženih tudi do 80 odstotkov.«
Sprva je okužba običajno omejena na kožo. Če okužbe skupaj z zdravnikom ne prepoznate pravočasno in je ne zdravite ustrezno, lahko preraste v nadležno in težje ozdravljivo kronično okužbo, ki se pogosto preseli na nohte, dlake in lase ter druge dele telesa.
Glivice na nohtih
Glivice se pojavijo na enem ali več nohtih. Na rokah okužbo nohtov in kože najpogosteje povzročajo kvasovke, predvsem pri ljudeh, ki roke veliko močijo, za okužbo nohtov na nogah pa so največkrat odgovorni dermatofiti.
Nohti, ki so okuženi, se navadno belkasto-rumenkasto obarvajo. Na rokah spremembe, ki kažejo na glivice na nohtih, najprej opazite v predelu obnohtja, lahko kot rdečino in gnojen izcedek. Na nogah se pod prostim robom okuženega nohta nabira roževina, nato pa se prosti rob dvigne od podlage. Okuženi nohti postanejo krhki, lomljivi, lahko povzročajo bolečine pri hoji in so stalen vir okužbe za druge ljudi.
Glivice na lasišču
Za glivice na lasišču so bolj dovzetni otroci. Okužba lasišča se začne z diskretnim luščenjem kože, značilna so tudi pordela okrogla žarišča, lasje pa se začnejo lomiti tik nad površino kože. Če ni pravočasno in ustrezno zdravljena, lahko površinska okužba kože preide v globoko.
Med najpogostejšimi boleznimi lasišča je mikrosporija, ki ji pravimo tudi mačja bolezen, saj glive najpogosteje prenašajo mačke.
Glivice na rokah
Okužite se lahko ob stiku z okuženimi ljudmi, predmeti oziroma prostori, kjer so glive prisotne. Na roke jih lahko prenesete tudi s praskanjem, če imate glivice na nogah.
Glivice na rokah prepoznate po okroglih lisah na hrbtni strani dlani, pojavi se lahko izjemno suha koža in razpoke. Dlani lahko srbijo, bolijo in otekajo, med prsti se lahko pojavijo tudi mehurčki.
Glivice na stopalih
Glivice na stopalih lahko dobite v skupnih kopalnicah, savnah, telovadnicah pa tudi doma oziroma povsod, kjer pridete v stik z okuženimi površinami.
Glivice se pojavijo predvsem med prsti na nogah, simptomi pa so luščenje, rdečina, srbenje kože, lahko tudi neprijetne vonjave.
Glivice na ušesih
Vnetja ušes ne povzročajo le virusi in bakterije, pač pa so lahko krivec tudi glivice. Na ušesih običajno prizadenejo zunanji sluhovod. Zaradi okužbe začne uho srbeti, postane občutljivo na dotik, pojavi se lahko tudi izcedek.
Glivice na penisu
Do okužbe lahko pride, če se poruši naravna flora kože in se razrastejo glive kvasovke. Glivice se pojavijo na glavici penisa. Med prvimi simptomi okužbe je otekanje in srbenje, med uriniranjem ali spolnimi odnosi je lahko prisotna bolečina ali pekoč občutek. Pojavijo se lahko tudi rdečica, izcedek, izpuščaj in neprijeten vonj.
Glivice v ustih
V ustih so naravno prisotni številni mikroorganizmi, med njimi tudi glivica Candida Albicans. Ta povzroča neprijetne težave v ustni votlini, če se pretirano razraste. Glivična okužba ustne votline je bolj pogosta pri ljudeh z zmanjšano imunostjo.
Na glivice v ustih kažejo bele lezije, ki se običajno pojavijo na jeziku ali na notranji strani ličnic, lahko tudi na nebu, dlesni ali mandljih. Možna je tudi rdečina, pekočina ali bolečina, ki otežuje požiranje, izguba okusa pa tudi krvavenje, če se lezije drgnejo med seboj ali poškodujejo.
Ukrepajte čim prej
Dermatologi v primeru suma na glivično okužbo odsvetujejo vztrajanje pri domačih pripravkih oziroma pri zdravilih za lokalno zdravljenje iz lekarne. Glivične okužbe so lahko trdovratne in pogosto napačno diagnosticirane.
Vendarle pa lahko zdravniki glivične okužbe pozdravijo. Ko je žarišč malo in so ta na neporaščenem delu kože, to storijo s kremami, raztopili in pršili. V nasprotnem primeru običajno predpišejo zdravljenje s tabletami.
»Še sodobnejši in tudi učinkovit način pa je zdravljenje z laserjem, ki je dobrodošlo predvsem za tiste, ki tablet ne smejo uživati,« je sklenila dr. Bremčeva.
Kadar je žarišč več ali so prizadeti poraščeni predeli kože, lokalno zdravljenje pogosto ni dovolj in je potrebno sistemsko antimikotično zdravljenje, ki pa ga lahko predpiše le zdravnik.
»Zagotovo pa velja: dlje kot čakate, daljše in težje bo tudi zdravljenje,« pravi dr. Bremčeva. »Zdravljenje se mora začeti čim prej, saj se z daljšim trajanjem časa okužbe tudi manjša uspeh zdravljenja. Če so denimo nohti prizadeti več let, se verjetnost za popolno ozdravitev zagotovo zmanjša.«
Poleg tega so glivične okužbe izredno nalezljive, in če so nezdravljene, se zlahka okužijo ljudje, ki so v stiku z vami. Glivice se lahko prenesejo tudi na druge dele telesa, kar pa lahko pri ljudeh s kroničnimi boleznimi (sladkorna bolezen, oslabljen imunski sistem) povzroči resne zaplete.
Kako preprečiti glivično okužbo?
Ker se stiku z glivami nihče ne more izogniti, je najbolj pomembno, da preprečite njihovo razrast.
Najpomembnejši ukrepi:
- nosite samo svoje čevlje in oblačila,
- ne hodite bosi, kjer veliko ljudi hodi bosih (skupne garderobe, savne, tuši),
- o umivanju dobro osušite kožo med prsti,
- vsak član gospodinjstva naj uporablja svojo brisačo, pilico in škarjice za nohte,
- uporabljajte zračno in udobno obutev (pretesna obutev lahko poškoduje nohte, poškodba pa je vstopna točka za glive),
- obutev, posebno športno, po aktivnosti vselej dobro posušite, prezračite, vanjo lahko nanesete tudi nekaj antimikotičnega pršila,
- nosite bombažne nogavice,
- perilo perite vsaj na 60 stopinjah,
- ne božajte živali, ki jih ne poznate,
- pri delu s prstjo nosite zaščitne rokavice, redno čistite prostore.
Skoraj vsak človek se kdaj v življenju sooči z neko vrsto glivične okužbe kože. Sebi, svojim bližnjim in zdravnikom boste povzročili najmanj skrbi, če ob kakršnihkoli pomislekih, ali se je na vaši koži udomačila patogena gliva, ukrepate karseda hitro.
Če imate sklenjeno zavarovanje Specialisti+, na prvi pregled in zdravljenje ne boste dolgo čakali. V Zdravstveni točki vam bodo organizirali termin pri specialistu že v nekaj dneh.