Zdravje
Kako čim prej nadomestiti manjkajoči zob?
MAREC 2024 | čas branja:
Zadnja sprememba: 16. 05. 2024 ob 09:17:27
Zobje drug drugemu dajejo pomembno oporo, zato izguba enega sestavnega člena zobovja sproži verižno reakcijo. To lahko ustavi le kakovosten nadomestek manjkajočega zoba. Kakšne težave torej preprečijo mostiček, delna proteza ali, najbolje, zobni vsadek oziroma implantat?
Da zobje v zdravem zobovju med žvečenjem ostanejo v pravilnem položaju, v velikem delu zagotavlja prav – žvečenje. Ko grižljaj jabolka stiskamo med spodnjimi in zgornjimi zobmi, se ti utrjujejo v svojem položaju, žvečenje pa krepi še obzobna tkiva. Hkrati tako ohranjamo pravilen ugriz ter enakomerno obremenitev obeh strani zobovja in čeljustnih sklepov.
Ko je zobovje zdravo, kolikor toliko poravnano in brez vrzeli, v ustni votlini in širše vlada ravnovesje. Ko ostanemo brez kakšnega zoba, pa se to ravnovesje poruši in začne se hiter učinek podiranja domin – ne le v vrzeli in ob njej, ampak na celotnem zobovju in celo širše.
Najvišji izdatki za sanacijo zobovja so povezani prav z zobnimi nadomestki. Še preden se težave pojavijo, zato poskrbite, da vas skrb za ravnovesje v ustih ne bo kasneje udarila po žepu. Zavarovanje Zobje+ poleg nadstandardnih materialov krije tudi storitve preventive in protetike, tudi implantate.
Kaj se zgodi, ko izgubimo zob?
»Vrzel ima številne škodljive učinke, zato je treba manjkajoči zob nadomestiti,« pojasnjuje mag. Aleksandra Križaj Dumić, dr. dent. med., iz zobozdravstvenega in estetskega centra Klinika Križaj. »Zoba, ki sta ob vrzeli, se bosta začela hitro pomikati iz svoje idealne lege. Pritiski na premikajoča se zoba in izguba obzobnega tkiva pa bodo te premike še pospešili.«
Kost, v katero je bil nekoč vsajen zob, začne drastično izgubljati maso. Tudi če je ta zdrava, brez parodontalne bolezni, v šestih mesecih izgubimo kar tretjino kostne mase.
»Izguba kostne mase pa se ne konča pri vrzeli v zobovju, ampak se prenese tudi na robove vrzeli. Tako zoba ob njej še dodatno izgubljata podporo, saj se sloj kosti tanjša tudi pod njima,« pravi mag. Križaj Dumićeva.
Tako lahko začnejo kot po tekočem traku zaradi enega izgubljenega zoba padati tudi drugi ali pa upad kostne mase zelo zaplete sanacijo zobovja z vsadki.
Verižna reakcija zaradi izgube zoba
Vrzel učinkuje tudi na zob pod oziroma nad njo. Na zob, ki ga je zdaj manjkajoči zob nenehno potiskal nazaj v njegovo pravilno lego, naenkrat ne deluje več sila nasproti ležečega zoba. »Fiziološko zob išče svojega partnerja za žvečenje in začne zaradi pomanjkanja pritiska nanj izraščati iz zobne vrste,« nazorno opisuje izkušena zobozdravnica.
Izguba šestice
Ker na strani, kjer zoba ni, tudi manj žvečimo, se tam začnejo hitro nabirati obloge, tudi če zobe čistimo zelo vestno. Žvečenje trde hrane namreč učinkovito čisti obloge z zob. Hkrati pa se začne zaradi spremenjenega oziroma prilagojenega vzorca žvečenja spreminjati ugriz. Čeljustni sklepi so tako nepravilno obremenjeni, spreminja se lahko celo drža glave, s tem pa se vpliv manjkajočega zoba lahko razširi tudi na vratno hrbtenico in splošno počutje.
Kako hitro do nadomestnega zoba?
Manjkajoči zob je zato koristno nadomestiti s primernim nadomestkom takoj, ko je to mogoče oziroma ko se kost in dlesen na mestu izgubljenega zoba pozdravita.
Če čakate predolgo, so zaradi izgube kostne mase pogosto potrebne operacije z dodajanjem umetne ali lastne kosti ali pa rešitev z nadomestkom ni optimalna, kot bi bila ob hitrem ukrepanju.
»Če želimo dolgoročno stabilno stanje, moramo imeti tako zobovje, ki se z vsakim ugrizom utrjuje. To je mogoče le, če je to poravnano in če v njem ne manjka noben zob,« je še poudarila zobozdravnica.
Možnosti so implantati, mostički ali proteze, pri čemer imajo poleg strokovnosti izdelave izjemno vlogo tudi kakovostni materiali. Z namestitvijo zobnega nadomestka se torej ne splača čakati več, kot je treba, saj se težave lahko samo še stopnjujejo.