
Zdravje
Podkast Odkrito o skritem #3: Sara Isaković o zdravi samopodobi
FEBRUAR 2025 | čas branja:
Zadnja sprememba: 05. 03. 2025 ob 15:07:31
Tokratna gostja podkasta Odkrito o skritem je Sara Isaković. Ena najuspešnejših slovenskih plavalk vseh časov, olimpijska podprvakinja danes pomaga športnikom, poslovnežem in ostalim pri obvladovanju stresa ter doseganju vrhunskih rezultatov. Sara je z voditeljico Kayo Solo govorila o njeni športni poti, karieri v performance psihologiji, pomenu mentalne moči in življenjskih izzivih, s katerimi se soočajo tako športniki kot posamezniki na različnih področjih. V pogovoru sta se dotaknili odkrivanja identitete, samozavesti, vpliva družbenih omrežij, pomena varnega družinskega okolja in tehnik za soočanje s stresom.


Na prvem mestu je zdrav odnos do sebe
Družbena omrežja pogosto postavljajo nerealne standarde – unikatna pravila in zakonitosti, ki temeljijo na primerjanju z drugimi. Sara pravi, da je najpomembnejša notranja samozavest, ne pa, kako si videti.Del zdrave samopodobe je sicer tudi sprejemanje svojega telesa. Tudi sama je bila v mladosti nesamozavestna zaradi svoje atletske postave. A svoje telo je sprejela, saj brez zdravega odnosa do njega ne bi mogla tekmovati in uspeti na takšni ravni.
Zdrava samopodoba je temelj zdravega življenja. Ne glede na videz, ljudje z zdravo samopodobo izžarevajo dobro energijo in prave vrednote – prijaznost, spoštljivost, ljubezen. Obenem se znajo ceniti, spoštovati, imeti radi in konec koncev postaviti se zase, sprejemati dobre odločitve zase.
"Dejstvo je, da je najbolj seksi stvar na svetu čista in pametna glava."
Vloga staršev in okolja pri gradnji zdrave samopodobe
Podpora družine igra ključno vlogo pri oblikovanju zdrave samopodobe otrok. "Že od malih nog moramo ustvariti varno okolje, kjer je otrok viden, slišan, spoštovan, cenjen," poudarja. In dodaja:"Šola je vsekakor pomembna, ker pomembno vpliva na nadaljnjo pot, vseeno pa menim, da bi bilo v šolo treba uvesti več svobode. Vidim veliko mladih, ki si nalagajo velika bremena pred šolskimi preizkusi, v smislu, kaj se bo zgodilo, če ne prejmem dobre ocene, soočajo se predvsem z negativnimi scenariji. Jaz skušam z mladimi iskati predvsem načine krepitve pozitivne naravnanosti, načine, s katerimi bodo po svojih najboljših močeh poskrbeli za to, da se zgodi nekaj pozitivnega – kaj je v njihovi kontroli za doseg določenega cilja? Pa naj gre za šolske ocene ali karkoli drugega v življenju. Če daš vse od sebe, bo rezultat prišel slej ali prej. Če si v krču, pod stresom, pritiskom, zategnjen, bodo temu primerni tudi rezultati."