Družina
Podkast Odkrito o skritem: Odkrito o spletnem nasilju
DECEMBER 2024 | čas branja:
Zadnja sprememba: 20. 12. 2024 ob 10:12:53
Spletno nasilje je realnost za 60 % mladostnikov in mladostnic. V tokratni epizodi podkasta Odkrito o skritem osebno izkušnjo s spletnim nasiljem deli ustvarjalka vsebin Kaya Solo. V pogovoru s tokratno voditeljico Jernejo Šibilja in dijaki četrtega letnika II. Gimnazija Maribor razkriva, kako se soočiti s spletnim nasiljem, zakaj je ukrepanje pomembno in komu zaupati v stiski.
Splet je postal pomemben del našega vsakdana, je priložnost za povezovanje, učenje, zabavo. A za več kot polovico mladostnikov je tudi prostor neprijetnih izkušenj, kjer se soočajo s spletnim nasiljem kaže raziskava Centra za varnejši internet Safe.si. Ta vrsta nasilja lahko zareže v samozavest in vodi v resne posledice, kot sta razvoj tesnobe in depresije.
»To je bil verjetno najslabši dan v mojem življenju. Še nikoli v življenju nisem tako jokala, in to pred celim razredom. Čisto me je zlomilo. Sploh nisem mogla razmišljati. In potem so dejansko sošolci videli, da to ni šala.«
Kaj se dogaja znotraj osebe, ki doživlja spletno nasilje? Kako pomembno je, da nekaj naredimo in kaj? Kaj pa, če nam nihče ne verjame? Odgovore na ta in druga vprašanja slišite v tej epizodi.
Splet ni le prostor pohval in všečkov, temveč tudi kritik in sovražnih komentarjev, zato je pomembno izobraževanje otrok o varni in odgovorni uporabi spleta, prav tako pa tudi, da imajo mladostniki okoli sebe ljudi, ki jim zaupajo, in podporo odraslih, saj pogosto sami ne vedo, kako se s takšnimi izzivi spopasti. Jerneja Šibilja, ki se posveča razvoju in izvajanju različnih preventivnih programov, predvsem Programa NEON – Varni brez nasilja, izpostavlja, da strokovnjaki razpravljajo celo, ali mladostnikom dati telefone šele pri 16. ali celo 18. letu starosti, saj se je polje neprimernih vsebin in načinov delovanja na spletu, ki škodijo razvoju otrok, precej razširilo.
Podkastu o tem, kako prepoznati in ustaviti spletno nasilje, lahko prisluhnite tudi na poti na platformi Apple podcast ali Spotify.