
Družina
10 zgodnjih znakov nosečnosti
MAREC 2023 | čas branja:
Zadnja sprememba: 17. 02. 2025 ob 07:34:57
Ste pomislili, da bi lahko bili noseči? Že zelo zgodaj po zanositvi se lahko pojavijo prvi simptomi nosečnosti, najbolj zanesljiv način, da se prepričate, pa je opravljen test nosečnosti. Prepoznavanje prvih znakov nosečnosti in sprememb v telesu je pomembno, da si zagotovite ustrezno in pravočasno prenatalno oskrbo, ki podpira vaše zdravje in zdravje vašega otroka.
- Ali vse ženske doživijo enake prve znake nosečnosti?
- Kateri so prvi znaki nosečnosti?
- Kako čutim oploditev?
- Neobičajni znaki nosečnosti
- Kdaj se pojavijo prvi znaki nosečnosti
- Hormonske spremembe in njihova vloga
- Čustveni in psihološki vidiki zgodnje nosečnosti
- Kako ločiti simptome nosečnosti od simptomov drugih stanj?
Ali vse ženske doživijo enake prve znake nosečnosti?
Vsaka ženska je drugačna in nosečnost doživlja na svoj način. Simptomi nosečnosti se ne razlikujejo le med posameznicami, pač pa so lahko pri isti nosečnosti drugačni ob vsaki nosečnosti.
Ker se prvi znaki oploditve oziroma nosečnosti pogosto ujemajo s simptomi, ki se pojavijo pred ali med menstruacijo, jih morda niti ne prepoznate kot znak nosečnosti.
V nadaljevanju preberite nekaj najpogostejših zgodnjih simptomov nosečnosti. Vendar ne pozabite, da se lahko enaki simptomi pojavijo tudi zaradi drugih dejavnikov in ni nujno, da ste res noseči. Edini zanesljiv način za potrditev zgodnje nosečnosti je opravljen nosečniški test.
Kateri so prvi znaki nosečnosti?
Prvi znaki oploditve oziroma nosečnosti so ugnezditvena krvavitev in krči, spremembe v prsih, utrujenost. Pojavijo se lahko že v 1. tednu nosečnosti oziroma še pred izostankom menstruacije, ki je najbolj očiten zgodnji simptom nosečnosti. Drugi možni znaki zanositve, tudi če izostanek menstruacije še ni nastopil, so bruhanje in jutranja slabost, pogosto uriniranje, zaprtost, glavoboli in bolečine v hrbtu, nihanje razpoloženja, omotica in omedlavica.
Kako čutim oploditev?
Oploditve (ko se jajčece združi s semenčico) običajno ne čutimo. Zgodi se brez kakršnih koli posebnih občutkov oziroma simptomov. Se pa lahko že zgodaj po oploditvi pojavijo spremembe v telesu, ki nakazujejo zgodnjo nosečnost.
1. Ugnezditvena krvavitev in krči
Po spočetju se oplojeno jajčece pritrdi na steno maternice, kar lahko sproži enega prvih znakov nosečnosti – ugnezditveno krvavitev. Ta se običajno pojavi med šestim in dvanajstim dnem po oploditvi in jo pogosto spremljajo blagi krči.
Krči so podobni menstrualnim krčem in "špikanju" v jajčnikih oziroma spodnjem delu trebuha. Krvavitev in spremljajoči krči v spodnjem delu trebuha se pojavijo ob približno istem času, kot ženska pričakuje menstruacijo. Zato jih nekatere ženske zamenjajo za menstrualne krče, ugnezditveno krvavitev pa za PMS (predmenstrualni sindrom) oziroma začetek mesečne krvavitve.
Ugnezditvena krvavitev je običajno blaga in kratkotrajna, traja lahko le nekaj ur ali nekaj dni. Njena barva se razlikuje od običajne menstruacije – pogosto je rožnata ali rjavkasta, njen tok pa šibkejši kot pri menstruaciji.
Vendar pa ni nunjo, da je "špikanje" v jajčnikih znak nosečnosti. Podobne občutke povzročijo tudi ovulacija, PMS, ciste na jajčnikih ali vnetja. Zato je priporočljivo poznati tudi druge prve znake zanositve oziroma nosečnost potrditi s testom.
Prvi znaki oploditve oziroma nosečnosti lahko povzročijo nekoliko zmede, posebno če se pojavijo takrat, ko pričakujete menstruacijo. Poleg krvavitve je sicer povsem normalen beli tok pred menstruacijo lahko tudi simptom nosečnosti. Bel mlečen izcedek iz nožnice povezujemo z odebelitvijo maternične stene, ki se začne skoraj takoj po spočetju. Povečana rast celic, ki obdajajo nožnico, povzroča izcedek.
Ta izcedek, ki se lahko nadaljuje skozi celotno nosečnost, je običajno neškodljiv in ne zahteva zdravljenja. Če se izcedek pojavi skupaj z neprijetnim vonjem ali pekočim in srbečim občutkom, se obrnite na svojega zdravnika, ki bo lahko preveril, če se slučajno spopadate z glivično, bakterijsko okužbo ali spolno prenosljivo boleznijo.
2. Spremembe v prsih: Ali so boleče bradavice znak nosečnosti?
Spremembe na predelih dojk so eden prvih znakov nosečnosti, ki se lahko pojavijo že 2–3 dni po spočetju. Po oploditvi se raven hormonov, zlasti estrogena in progesterona, hitro zviša, kar vpliva na občutljivost in videz dojk.
Mnoge ženske opazijo boleče bradavice, občutljivost na dotik, mravljinčenje in imajo občutek oteklih, polnejših oziroma težjih prsi. Pri nekaterih ženskah postanejo na prsih bolj vidne žile, saj se poveča prekrvavitev. Območje okoli bradavic, imenovano areola, lahko tudi potemni. Prav tako se lahko na areoli pojavijo majhne izboklinice, znane kot montgomerijeve žleze, ki pomagajo vlažiti in zaščititi bradavice med dojenjem.
Dojke se lahko spremenijo tudi zaradi drugih razlogov. Pogosto so boleče prsi simptom predmenstrualnega sindroma (PMS). Če pa so spremembe res povezane z zgodnjo nosečnostjo, bodo sprememba v prsih trajale dlje in bodo lahko izrazitejše nekaj tednov, dokler se telo ne prilagodi novim ravnem hormonov.
3. Utrujenost
Občutek utrujenosti je normalen v nosečnosti in se lahko pojavi že zelo zgodaj, že teden dni po zanositvi.
Glavni razlog za občutek izčrpanosti in pomanjkanja energije v nosečnosti je zvišana raven hormona progesterona, ki pomaga ohranjati nosečnost. Njegova naloga je sproščanje gladkega mišičnega tkiva maternice, upočasni pa tudi delovanje želodca in črevesja. Lahko povzroči utrujenost, lahko pa so vzroki tudi drugje.
K nosečniški utrujenosti sicer prispevajo še drugi dejavniki, kot so
• Nižja raven krvnega sladkorja.
• Znižan krvni tlak.
• Povečana proizvodnja krvi, saj telo intenzivno dela prilagoditve za razvijajoči se plod.
Če občutite zgodnjo nosečniško utrujenost, je pomembno, da prisluhnete svojemu telesu in si privoščite dovolj počitka. Poskrbite tudi za uravnoteženo prehrano. Uživajte hrano, bogato z beljakovinami in železom, saj vam lahko pomaga ohranjati energijo in zmanjšati občutek izčrpanosti.
4. Jutranja slabost
Jutranja slabost je zelo razširjen simptom nosečnosti, a je ne doživi vsaka nosečnica oziroma je vsaka izkušnja drugačna. Kljub imenu se lahko slabost pojavi kadarkoli v dnevu ali celo ponoči, najpogosteje pa je prisotna v jutranjih urah.
Slabost običajno nastopi med 2. in 8. tednom nosečnosti. Povezana je z naraščanjem ravni nosečniških hormonov, kot so humani horionski gonadotropin (hCG), estrogen in progesteron. Ti hormoni pomagajo vzdrževati nosečnost, hkrati pa vplivajo na prebavni sistem, kar lahko povzroči slabost in občutljivost na določene vonje ali okuse.
Poleg slabosti se pri mnogih nosečnicah pojavijo želje po določenih živilih ali odpor do hrane, ki so jo pred nosečnostjo rade uživale. Včasih že sama misel ali vonj določene hrane sproži slabost.
Najpomembneje je, da poskrbite za uravnoteženo prehrano, da boste vi in vaš dojenček prejeli vsa potrebna hranila. Če imate težave z izbiro hrane, se posvetujte z zdravnikom, ki vam lahko pomaga najti rešitve za lajšanje slabosti in zagotavljanje ustreznega vnosa hranil.
Pri večini žensk se slabosti začnejo umirjati okoli 13. ali 14. tedna nosečnosti, čeprav se pri nekaterih lahko nadaljujejo celotno nosečnost.
V redkih primerih lahko slabost postane tako huda, da vodi do dehidracije in izgube telesne teže – to stanje imenujemo hiperemeza gravidarum. Če se soočate z neprestano in hudo slabostjo slabostjo ter nezmožnostjo zadrževanja hrane ali tekočine, poiščite zdravniško pomoč.
5. Izostanek menstruacije
Najbolj očiten zgodnji simptom nosečnosti – in tisti, zaradi katerega večina žensk opravi test nosečnosti – je izostanek menstruacije. Pri ženskah z rednim ciklusom je zamuda pogosto prvi signal, da bi lahko bile noseče.
A ni vsaka zamuda ali izostanek menstruacije nujno povezan z nosečnostjo. Na menstrualni ciklus lahko vplivajo različni dejavniki, recimo hormonsko neravnovesje, prekomerna ali premajhna telesna teža, stres, utrujenost in celo spremembe v načinu življenja. Pri nekaterih ženskah se lahko menstruacija začasno ustavi tudi po prenehanju jemanja kontracepcijskih tablet, saj telo potrebuje nekaj časa, da ponovno vzpostavi naravni hormonski ritem.
Poleg tega izostanek menstruacije ne pomeni vedno popolnega izostanka krvavitve. Nekatere nosečnice lahko v zgodnji nosečnosti doživijo manjše krvavitve, ki so lahko posledica ugnezditvene krvavitve ali drugih vzrokov. Kljub temu pa je vsako krvavitev med nosečnostjo dobro preveriti pri ginekologu, da izključi morebitna tveganja.
Če vaša menstruacija zamuja in obstaja možnost nosečnosti, je najbolje, da opravite test nosečnosti.
6. Pogosto uriniranje
Pri mnogih ženskah se okoli 6. do 8. tedna nosečnosti pojavi povečana potreba po uriniranju. Glavni razlog za to je povečana količina krvi v telesu, ki povzroči večji pretok krvi skozi ledvice. Posledično ledvice proizvajajo več urina, da pomagajo telesu izločati odpadne snovi. Kasneje v nosečnosti se lahko potreba po uriniranju še poveča, saj rastoča maternica pritiska na mehur.
Pogosto uriniranje je normalen del nosečnosti. Eno najpogostejših obolenj med nosečnostjo pa je okužba sečil. Zato je pomembno, da ste pozorni na morebitno bolečino, pekoč občutek pri uriniranju, moten ali neprijeten vonj urina, kar so lahko simptomi vnetja mehurja. Če opazite te simptome, se posvetujte z zdravnikom, saj lahko nezdravljena okužba povzroči zaplete v nosečnosti.
7. Zaprtost
Spremembe v prebavi so v nosečnosti pogoste, zaradi višje ravni progesterona se lahko pojavi zaprtje.
V kasnejših fazah nosečnosti lahko k zaprtju prispeva tudi rastoča maternica, ki pritiska na črevesje, kar dodatno upočasni prebavo. Poleg tega so prenatalni vitamini, posebno tisti z dodatkom železa, lahko dodaten povzročitelj zaprtja.
Težave s prebavo in želodcem v nosečnosti so prehodnega značaja, a jih je smiselno lajšati, da ne pride do zapletov. Pijte veliko vode, bodite fizično aktivni in uživajte vlakninsko bogato prehrano ter upoštevajte nasvete svojega zdravnika.
Številne simptome nosečnosti, ne le zgodnje, lahko lajšate z redno in varno vadbo.
8. Nihanje razpoloženja
Hitre in nepredvidljive spremembe razpoloženja so lahko posledica hormonskih nihanj, predvsem estrogena in progesterona. Na nihanje razpoloženja pa vplivata tudi stres in utrujenost.
Nihanja so še posebej pogosta v prvem trimesečju, ko telo doživlja velike hormonske in druge spremembe.
9. Glavoboli in bolečine v križu
Številne nosečnosti lahko spremljajo tudi blagi glavoboli. Lahko so posledica povečanih ravni estrogena, povečane količine krvi v obtoku, stresa, utrujenosti. Glavoboli se lahko pojavijo celo zaradi opuščanja pitja kave oziroma kofeinskih napitkov.
Še en pogost simptom nosečnosti je bolečina v hrbtu oziroma križu. Čeprav je bolečina v hrbtu bolj izrazita v kasnejših trimesečjih, jo lahko nekatere nosečnice občutijo že v zgodnjih fazah nosečnosti. Na pojav bolečine lahko vpliva povečano sproščanje hormona relaksina, ki vpliva na vezi in sklepe, sprememba težišča telesa, pridobljena telesna teža.
10. Omotica in omedlevica
Omotica in omedlavica sta simptoma nosečnosti, ki sta lahko povezana s spremembami v krvnem obtoku. Širjenje krvnih žil lahko povzroči nižji krvni tlak ali nižjo raven sladkorja v krvi, kar tudi v kombinaciji s hormonskimi spremembami lahko povzroči vrtoglavico in omotičnost.
V določenih primerih pa lahko huda vrtoglavica, ki jo spremljajo vaginalna krvavitev in bolečina v trebuhu, nakazuje na resnejše stanje, kot je zunajmaternična nosečnost. V takšnih primerih je nujno, da se takoj poišče zdravniška pomoč.
Neobičajni ali manj pogosti zgodnji znaki nosečnosti
Poleg pogostih naštetih simptomov nosečnosti, obstajajo tudi takšni, ob katerih ženske morda ne pomislijo takoj na to, da so zanosile.
Kovinski okus v ustih
Nekatere nosečnice doživljajo nenavaden ali kovinski okus v ustih, znan tudi kot disgevzija. Ta pojav je povezan s hormonskimi spremembami, predvsem s povišano ravnjo estrogena.
Kovinski okus se pogosto pojavi v prvih tednih od zanositve, okoli 6. tedna nosečnosti. Traja lahko celotno trimesečje ali tudi dlje.
Povečana občutljivost na vonjave
Poleg spremembe okusa zaradi estrogena lahko pride tudi do občutljivosti na različne vonjave, tudi tiste, ki so bile prej za nosečnico nemoteče. Ta pojav lahko prispeva k slabosti ter odporu do določene hrane.
Zamašen nos
Zamašen nos ali smrkanje brez prehlada ali alergij, je pogost pojav v nosečnosti. Pravijo mu tudi nosečniški rinitis. Nastane kot posledica razdražene in vnete nosne sluznice. Vzrok so hormonske spremembe.
Tipični simptomi, ki se od nosečnice do nosečnice razlikujejo, pa so: kašljanje, kihanje, oteženo dihanje, zamašen nos, vnetje nosne sluznice. Simptomi se lahko pojavijo v kateremkoli obdobju nosečnosti, najpogosteje pa v prvem trimesečju. Trajajo več tednov in spontano izginejo.
Akne
Nekatere nosečnice doživijo izbruh aken ali poslabšanje obstoječih aken.Nastanek je povezan s povečanjem ravni androgenov (moških spolnih hormonov), ki stimulirajo žleze lojnice, ki proizvajajo več sebuma.
Akne se pogosto pojavijo okoli 6. tedna nosečnosti in lahko trajajo skozi celotno nosečnost.
Povečan vaginalni izcedek
Mnoge nosečnice opazijo povečano količino prozornega, belega ali lepljivega vaginalnega izcedka, znanega kot levkoreja. Ta pojav je posledica povečanih ravni hormonov in povečanega pretoka krvi v vaginalno območje. Če pa izcedek spremlja neprijeten vonj, srbenje ali pekoč občutek, je priporočljiv posvet z zdravnikom, saj so to lahko znaki okužbe.
Zadihanost
Občutek zadihanosti se lahko pojavi že v prvem trimesečju. Povzroča ga povečana raven hormona progesterona, ki vpliva na dihalni sistem, ter rastoča maternica, ki postopoma pritiska na trebušno prepono.
Ali se pojavi driska kot simptom zgodnje nosečnosti?
Čeprav je med zgodnjimi znaki nosečnosti bolj pogosto zaprtje in upočasnjena prebava, je lahko posledica sprememb v telesu tudi diareja. Driska sicer ni zanesljiv zgodnji simptom nosečnosti, saj je lahko posledica drugih dejavnikov, kot so prehrana, okužba, prebavne motnje. Če pa se pojavlja skupaj z drugimi znaki, je smiselno narediti test nosečnosti.Kdaj se pojavijo prvi znaki nosečnosti
Simptom | Kdaj po spočetju se pojavi |
---|---|
Bolečina v prsih |
2-3 dni |
Ugnezditvena krvavitev |
7-14 dni |
Utrujenost |
7-14 dni |
Spremembe na prsih |
7-14 dni |
Povečano uriniranje |
7-14 dni |
Napihnjenost |
7-14 dni |
Glavoboli |
7-14 dni |
Izostanek menstruacije |
14-28 dni |
Slabost in jutranja slabost |
14-28 dni |
Povečana občutljivost na vonj |
15-28 dni |
Povišana bazalna telesna temperatura |
14-28 dni |
Nihanje razpoloženja |
14-28 dni |
Pogostejše uriniranje |
28-56 dni |
Zaprtost |
28-56 dni |
Kovinski okus v ustih |
Okoli 6. tedna (42 dni) |
Akne |
Okoli 6. tedna (42 dni) |
Hormonske spremembe in njihova vloga
Hormoni imajo pri zagotavljanju zdrave nosečnosti ključno vlogo. Spreminjati se začnejo po vgnezditvi zarodka, zato so tudi vzrok najbolj zgodnjih simptomov nosečnosti.
Med najpomembnejše »nosečniške« hormone sodijo:
- hCG (Human Chorionic Gonadotropin ali človeški horionski gonadotropin): Ta hormon se začne proizvajati takoj po oploditvi. Preprečuje razpad rumenega telesca in ga spodbuja pri izločanju večjih količin progesterona in estrogena. Prisotnost hCG je osnova za nosečniške teste in lahko povzroči slabost ter bruhanje v prvem trimesečju.
- Progesteron: Na začetku nosečnosti ga proizvaja rumeno telesce, večje količina pa posteljica. Rumeno telesce nastane iz jajčnega mehurčka, iz katerega se sprosti jajčece. S tvorjenjem progesterona pripravi sluznico maternice na ugnezditev oplojenega jajčeca.
Progesteron sprošča mišice maternice, preprečuje spontani splav zaradi krčenja maternice, pomaga pri pripravi dojk na laktacijo. - Estrogen: Estrogen prispeva k rasti maternice, razvoju ploda ter vpliva na občutljivost dojk in občutljivost na vonjave.
Kako ločiti simptome nosečnosti od simptomov drugih stanj?
Razlikovanje med zgodnjimi znaki nosečnosti in drugimi stanji je lahko izziv, saj ob pojavu oziroma brez testiranja ne morete zagotovo vedeti, ali so vzrok hormonske spremembe zaradi oploditve ali kaj drugega.
Simptomi nosečnosti, kot so občutljive prsi, utrujenost in spremembe razpoloženja, so podobni simptomom PMS, ki pa izginejo ob začetku menstruacije. Podobne simptome – nihanje razpoloženja, izčrpanost in tudi izostanek menstruacije, lahko povzroči stres. Na povečanje telesne teže, razpoloženje, utrujenost lahko vpliva tudi nepravilno delovanje ščitnice. Prav tako prebavne težave, napihnjenost, zaprtje ali driska niso nujno simptom nosečnosti. Nekatere simptome lahko povzroči jemanje določenih zdravil.
Če vam menstruacija več kot en teden, opazite kombinacijo simptomov in če ste imeli spolni odnos ter obstaja možnost, da ste zanosili, je smiselno opraviti test nosečnosti. Če je test negativen, menstruacija pa še vedno ne nastopi, ga lahko ponovite po nekaj dneh ali se posvetujte z zdravnikom.
Kaj storiti, ko mislite, da ste noseči?
Če mislite, da ste noseči, najprej opravite test nosečnosti, ki ga kupite v lekarnah ali specializiranih trgovinah. Za najbolj zanesljiv rezultat test opravite zjutraj, ko je koncentracija hCG v urinu najvišja.Če je test pozitiven, obiščite svojega ginekologa, ki bo nosečnost potrdil še s krvnim testom ali ultrazvokom. Zdravnik vam bo svetoval tudi glede jemanja folne kisline, ki je pomembna za razvoj ploda, prenatalnih vitaminov, zdravil in morebitnih sprememb v življenjskem slogu.
Če opazite kombinacijo simptomov, kot so izostanek menstruacije, jutranja slabost, občutljive prsi in povečana utrujenost, je to dober znak, da bi bilo smiselno opraviti test nosečnosti. Prav tako, če ste imeli nezaščiten spolni odnos in opazite te simptome, je priporočljivo opraviti test. Če imate kakršne koli dvome ali skrbi, se posvetujte z zdravnikom, ki vam bo lahko nudil dodatne nasvete in podporo.
Čustveni in psihološki vidiki zgodnje nosečnosti
Zgodnja nosečnost prinaša številne čustvene spremembe. Nihanja razpoloženja so pogosta zaradi hitrih hormonskih sprememb.Tesnoba in strah pred prihodnostjo sta povsem normalna in pogosto spremljata to obdobje. Nosečnice se lahko bojijo za zdravje svojega otroka, so zaskrbljene glede morebitnih zapletov ali se sprašujejo, če bodo kos novi vlogi. Zato je pomembno, da ima nosečnica podporo partnerja, družine, prijateljev.
Ni pa nosečnica edina, ki doživlja čustvene spremembe, tudi očetje se lahko srečajo z različnimi občutki.
Pogovori o skrbeh lahko pomagajo zmanjšati tesnobo in strah. Če občutki postanejo preobremenjujoči, pa je koristno poiskati tudi strokovno pomoč.
Ko pričakujete
Vsaka nosečnost je edinstvena, prav tako kot vsaka bodoča mamica. Zgodnji znaki nosečnosti se lahko razlikujejo, zato je pomembno, da prisluhnete svojemu telesu in si zagotovite ustrezno podporo. Če sumite, da ste noseči, priporočamo, da opravite nosečniški test in se posvetujete z zdravnikom, ki vam bo pomagal pri prvih korakih na tej poti.
Ne glede na to, ali ste že noseči ali šele razmišljate o tem, da bi postali starš, je dobro imeti zanesljive informacije na dosegu roke. Več nasvetov izkušenih strokovnjakov in pomembne informacije iz šole za starše pa najdete tudi v brezplačnem Vodniku za bodoče starše. V njem si lahko med drugim preberete, kako se pripraviti na porod in kakšne aktivnosti in prehrana so primerni v času nosečnosti.
Prenesi brezplačen vodnik za staršePoleg vprašanj o nosečnosti in negi ter skrbi za dojenčka se boste najbrž kmalu srečali tudi z vprašanjem, kaj bi bilo z vašimi najbližjimi, še posebej tistimi najmlajšimi, če bi se vam kaj zgodilo. Eden od ukrepov, ki vam pomagajo poskrbeti za njihovo varnost, je tudi sklenitev življenjskega zavarovanja.