Družina
Turbulenca: Kako nevarni so nemirni leti?
AVGUST 2024 | čas branja:
Zadnja sprememba: 05. 09. 2024 ob 12:08:25
Če ste že kdaj leteli z letalom, ste se skoraj zagotovo srečali tudi s turbulenco, ki ste jo občutili kot nenaden sunek, tresenje ali občutek, da je letalo izgubilo višino. Turbulenca je pogost in običajno obvladljiv del letenja. Večinoma turbulentna območja niso nevarna ne za letala ne za potnike, vseeno pa lahko turbulenca hipno preseneti in v skrajnih primerih poškoduje potnike.
Kaj je turbulenca?
Turbulenca je nenadno in neenakomerno gibanja oziroma vrtinčenja zraka. Vzroki za turbulence so različni. Povzročajo jih vremenske spremembe, recimo nevihte, pa tudi geografske značilnosti oziroma teren. Vetrovi v gorah na primer lahko ustvarjajo zračne vrtince, ki jih občutimo kot turbulenco, ko letimo nad gorskimi prelazi. Vrtinčenje lahko povzročijo tudi druga letala, ki režejo zrak.
Turbulence pogosto nastajajo v večjih oblakih, te so vidne tudi na meteoroloških radarjih v pilotski kabini in se jim lahko piloti izognejo. Niso pa vse turbulence takšne. Nastanejo lahko v vseh vremenskih razmerah. Ena najnevarnejših oblik turbulence, je »turbulenca v čistem zraku« (angleško clear air turbulence ali CAT), saj se pojavi brez kakršnih koli vidnih oblakov ali vremenskih pojavov, torej je za radarje nevidna.
Zaradi podnebnih sprememb se je število hudih turbulenc v zadnjih desetletjih povečalo.
Ali je turbulenca nevarna?
Čeprav je turbulenca lahko neprijetna, je običajno nenevarna. Tako za potnike kot za letalo.
Letala so zasnovana in izdelana tako, da lahko prenesejo sile turbulenc, prav tako so danes letala opremljena s sodobno tehnologijo in sistemi, ki pilotom pomagajo, da se izognejo območjem z močno turbulenco. Piloti morajo biti tudi usposobljeni, da znajo prilagoditi hitrost, višino ali smer, da zmanjšajo negativne vplive turbulence.
Le redko turbulenca povzroči hujše poškodbe ali celo smrt potnikov na letalu, ni pa to nemogoče.
Kakšne poškodbe so možne zaradi turbulence?
Poškodbe zaradi turbulence so najpogosteje posledica nenadnih gibanj letala, zato je zelo pomembno, da upoštevate varnostna navodila posadke.
Zelo pomembno je, da je težja prtljaga med letom ustrezno pospravljena, prav tako, da potniki pri sebi nimajo težjih predmetov, ki bi v primeru turbulence lahko poleteli po potniški kabini in vas poškodovali.
Nenadni gibi letala, hitra sprememba višine, lahko povzročijo udarnine, a hujše poškodbe načeloma prepreči sedež z naslonjalom za glavo in varnostni pas. Drugače je, če ste neprivezani. V skrajnem primeru vas bi ob hitri spremembi višine lahko vrglo iz sedeža, kar bi lahko privedlo do zloma ali drugih resnejših poškodb zaradi udarca z glavo v strop, stene letala ali druge trde površine in predmete.
Najpomembnejši varnostni ukrepi med turbulenco:
- Uporaba varnostnega pasu, tudi če je znak za uporabo ugasnjen, saj se turbulenca lahko pojavi nenadoma.
- Pravilno shranjevanje prtljage: težji predmeti naj bodo v prtljažnem prostoru, ročna prtljaga pa pravilno shranjena v zgornjih predalih ali pod sedeži.
- Uporaba otroških varnostnih sedežev
- Upoštevanje opozoril kabinskega osebja.
Kaj, če se zaradi turbulence poškodujem?
Če se zaradi nenadne in silovite turbulence poškodujete, vam mora letalska družba skladno z mednarodnimi predpisi ponuditi odškodnino.
A če bi poškodba zahtevala obisk zdravnika, vam tudi turistično zavarovanje krije stroške nujne medicinske pomoči, prevoza zaradi bolezni ali nezgode ter zagotavlja 24-urno medicinsko asistenco.
Prav tako paketi turističnih zavarovanj vključujejo zavarovanje prekinitve potovanja ali kasnejše vrnitve z njega zaradi nezgode (ki je lahko posledica turbulence) ali akutne bolezni.
Sklenite zavarovanje potovanj v tujino po spletu.