
Družina
Podkast: Varen prevoz malih živali
MAREC 2023 | čas branja:
Zadnja sprememba: 20. 05. 2024 ob 10:06:47
Hišni ljubljenčki so del naše družine in z njimi preživimo veliko časa. Če se s svojim psom ali mačko radi odpravljate na izlete ali dopuste, je dobro poskrbeti za njihov varen prevoz. Preverite, kako ljubljenčke pripraviti in navaditi na prevoz v avtu.
Z gosti smo govorili o navajanju in pripravi ljubljenčkov na prevoz z avtomobilom, o primernih transportnih boksih, s katerimi lahko poskrbimo za varnost med vožnjo in o tem, kako nam lahko pomaga zavarovanje, če se zgodi kaj nepredvidljivega.
- Kako je s prevozom živali na sovoznikovem sedežu?
- So razlike med prevozom mladičev in starejših psov?
- Katere so najpogostejše poškodbe, ki jih žival lahko utrpi med vožnjo?
- Kako prilagoditi vožnjo, ko se z nami prevaža domača žival?
Žival navadite na vožnjo z avtom
Nekaterim psom (pa tudi mačkam) vožnja v avtu ne predstavlja večjih težav, medtem ko se morajo drugi na njo postopno navajati. Vožnja s psom pa je po besedah strokovnjakov del učnega procesa in veščina, ki bi jo moral obvladati vsak kosmatinec.
Pomembno je, da z navajanjem psa na vožnjo v avtu začnete še preden lahko vaš kuža razvije strah pred vožnjo.
Nasvete o tem, kako navaditi vašega psa na vožnjo v avtomobilu najdete v brezplačnem priročniku, kjer so vam na voljo še številni drugi nasveti za vzgojo in nego psa.
Ena od stvari, na katero morate pred prevozom pomisliti, je ta, da mora biti med vožnjo žival ustrezno zavarovana. Kaj to pomeni? Po Zakonu o pravilih cestnega prometa to pomeni, da morate poskrbeti, da pes ob blagem naletu ne bo utrpel nobenih poškodb, na primer ne bo zletel skozi vetrobransko steklo.
Če se bo poškodoval, ga bo rana bolela in lahko postane nepredvidljiv, celo napadalen. S tem bo oteževal delo gasilcem in reševalcem.
Jure Pribičevič iz Alfakana svetuje 3 načine, kako psa ustrezno zavarovati:
- z varnostnim pasom za pse: prvi konec pritrdite psu na oprtnico, na drugem delu pa je jeziček, ki ga pripnete enako, kot bi pripenjali človeka. Pes naj sedi na zadnjem sedežu, kjer bo najbolj varen in ga ne bo moglo nikamor zanesti,
- prtljažnik s pregradno mrežo,
- transportni boks za psa.
Ne le psi, tudi druge domače živali se ne smejo prosto gibati po vozilu, saj je to lahko nevarno za voznika in za njih. Prevažajte jih v za to namenjenih boksih oziroma s pomočjo ustreznih transportnih pripomočkov, ki jih v avtomobilu tudi ustrezno pritrdite v prtljažnem prostoru, če je to mogoče, ali na sedežih. Ne pozabite skrbeti niti za primerno temperaturo v avtu in zračnost. Podrobneje o varnem prevozu vaših ljubljenčkov prisluhnite v videokastu.Več o tem, kako psa navaditi na vožnjo v avtomobilu in poskrbeti za njegovo varnost, najdete v članku Vse, kar morate vedeti o vožnji psa v avtu.
Sklenite tudi zavarovanje za prevoz malih živali
Poleg vsega omenjenega pa vam svetujemo tudi, da ob sklepanju avtomobilskega zavarovanja razmislite o sklenitvi zavarovanja za prevoz malih živali in tako poskrbite za njihovo varnost tudi med vožnjo.
Zavarovanje je namenjeno:
- kritju stroškov zdravljenja malih živali, ki so poškodovane zaradi prometne nesreče;
- finančnemu nadomestilu v primeru pogina ali potrebne usmrtitve malih živali zaradi prometne nesreče.
Zavarovanje, ki je vezano le na vozilo, ki ima v sklopu avtomobilskega zavarovanja priključeno to akcijsko zavarovanje, je na voljo po letni premiji, ki znaša le 3 EUR brez vključenega davka. Tako lahko na ugoden način poskrbite za zaščito svojih malih živali med prevozom.
Zavarovanje za prevoz malih živali lahko sklenete v sklopu AvtoMobilnega zavarovanja, pri čemer lahko akcijsko zavarujete različne oblike mobilnosti, ki jih uporabljate vi ali vaši družinski člani.