
Premoženje
Kako prilagoditi dom življenju na invalidskem vozičku?
APRIL 2025 | čas branja:
Zadnja sprememba: 09. 04. 2025 ob 09:12:11
Invalidnost po nezgodi ali hudi bolezni življenje obrne na glavo. Vsega se je treba naučiti na novo, vse prilagoditi novim izzivom – tudi dom. V članku pišemo o ureditvi bivališča, ki je primerno za gibalno ovirane, svoje izkušnje s tem pa je z nami delil paralimpijec Anej Doplihar.
Invalidnost, ki je posledica prometne nesreče, poškodbe pri delu, bolezni, padca ali drugih nezgod, v vsakdanje življenje vnese številne izzive, na katere prej nismo niti pomislili. Neprilagojeni dostopi do objektov, preozki prehodi, previsoke police v trgovinah nenadoma postanejo nepremostljive ovire. Kaj pa v hiši ali stanovanju?
Kaj vse je treba urediti, da bo dom prilagojen invalidu?
Dom, ki je bil prej varno in udobno zavetje, vam lahko po nesreči ali hudi bolezni, katere posledica je invalidnost, predstavlja vrsto ovir. Včasih se izkaže, da se ga tudi s posegi ne bo dalo prilagoditi, zato se je treba preseliti. A tudi če lahko ostanete doma, je morda treba prostore občutno spremeniti. Ustrezna prilagoditev doma je namreč nujna, če želite ohraniti čim višjo kakovost življenja in živeti čim bolj samostojno.Stopnice in pragovi
V večnadstropnih bivališčih vsaka stopnica pomeni oviro, ki lahko celo onemogoči dostop v nekatere prostore. Gibanje z vozičkom ali berglami otežijo že nizki pragovi. Take ovire je treba odpraviti s klančinami, montažnimi dvigalniki za premike po stopnišču ali dvigalom, ki je najudobnejša rešitev za večetažne domove.
Kopalnica
Klasične kadi postanejo nepraktične in nevarne, saj sta vstop vanje in izstop iz njih velik izziv. Umivalniki in straniščne školjke zaradi svoje višine iz vozička niso več dosegljivi. Po navadi je treba kad zamenjati s tuš kabino, v tej dodati sedež za sedeče prhanje, znižati umivalnik, vgraditi prilagojen WC, prostor pa opremiti z ročaji, na katere se gibalno ovirani lahko opirajo pri umivanju in premikanju.
Vrata in hodniki
Ozka vrata in hodniki otežijo premikanje z vozičkom, še posebej, če imate v prostorih več pohištva. Z razširitvijo vrat in prehodov boste vozičku utrli prosto pot.
Kuhinja Standardni kuhinjski elementi so zasnovani za uporabo stoje, zato za invalide na vozičku ne pridejo vedno v poštev. Delovne površine je treba znižati ter tako olajšati dostop do štedilnika, pečice, hladilnika, omar in gospodinjskih naprav. Pomembno je tudi, da je v kuhinji dovolj prostora za premikanje in obračanje z vozičkom.
Spalnica
Tudi tu se oseba z invalidnostjo sreča z ovirami. Postelja standardne višine pogosto ni več primerna, ob njej pa je treba predvideti še prostor za invalidski voziček.
Koliko stanejo prilagoditve doma invalidnosti?
Kdor se je v zadnjem času lotil prenove doma z gradbeniki, električarji, vodoinštalaterji in drugimi mojstri, dobre ve, da že cena najmanjšega posega lahko hitro doseže štiri- ali petmestno številko.
Pri prilagoditvi kopalnice lahko računate tudi na strošek več tisoč evrov, menjava enih notranjih vrat in vgradnja širšega podboja pa zneseta približno 500 evrov. Posebna zgodba so dvigala za gibalno ovirane, pri katerih cena za posebne invalidske modele presega tudi 20.000 evrov.
Osebna izkušnja našega parašportnika
Anej Doplihar, uspešni slovenski parakolesar, četrtouvrščeni s svetovnega prvenstva v cestnem parakolesarstvu 2024, je po nesreči z motorjem pristal na invalidskem vozičku. Z jekleno voljo in neskončno energijo je športnik, ki ne more več uporabljati nog, poskrbel za svojo formo ter takoj začel krepiti zgornji del telesa. Presedanje, oblačenje, premikanje – vse to mu vzame več časa kot zdravemu človeku, pravi Anej.A samo moč in pozitiven pogled na svet nista dovolj. »Po nesreči ti na URI Soča praktično pokažejo, kakšne možnosti za prilagoditve doma so na voljo. Pripravijo te na to, da boš kdaj morda tudi padel z vozička,« opisuje Anej. Ampak dokler se človek ne vrne v domače okolje, ne ve, kaj ga čaka.
»Šele ko prideš domov v vozičku, zares spoznaš, kje so ovire in kaj vse je treba prilagoditi.«
ANEJ DOPLIHAR, parašportnik
»S starši živim v prvem nadstropju hiše, spodaj stanuje babica. Spomnim se, kako nadležno je bilo na začetku, ko so me morali svojci z vozičkom vred nositi po stopnicah. Vsaka stopnička, vsak rob brez klančine je bil ovira. Vsakič, ko sem hotel od doma ali nazaj, sem moral pred hišo čakati na pomoč.«
Prva sprememba, ki so jo pri Dopliharju naredili v hiši, je bila zato montaža zunanjega dvigala. Od takrat je sicer minilo že skoraj deset let, a cena za dober model se je tedaj gibala okrog dvajsetih tisočakov. S pomočjo prijateljev so strošek resda oklestili in dvigalo naredili za manj denarja. »Danes že razmišljam, da bom nekega dne morda zamenjal vsaj motor dvigala, ker bi rad hitreje prišel v hišo,« se nasmeje Anej. Invalidnosti ne pusti, da bi mu spreminjala življenje. Zadnji poseg v hiši je bila izravnava tal v garaži, zato da lahko Anej tam lažje pripravlja svoje tekmovalno kolo. Pravi, da poskuša stvari čim manj zapletati, a brez prilagoditev bi bilo njegovo življenje drugačno.
Z zavarovanjem je prilagoditev doma veliko lažja
Nihče si ne želi, da bi ga zaradi nezgode ali bolezni doletela invalidnost, vseeno pa je pametno pomisliti, kako bi se prilagodili takšnim okoliščinam. Kakovost življenja je v takem primeru povezana z visokimi stroški, ki bi jih deloma lahko pokrili s prihranki in pokojnino. Veliko lažje pa bi izzive prebrodili z zavarovalno vsoto za trajno delovno nezmožnost v višini 10.000 evrov ali več. Z njo bi svoj dom lahko prilagodili invalidnosti ter se v njem še naprej počutili udobno in varno.Preverite, kakšno finančno varnost vam lahko zagotovi dodatno zavarovanje za delovno nezmožnost. Ne pomaga vam le pri prilagoditvi bivalnega okolja, pač pa lahko olajša financiranje zdravljenja ali celo pokrivanje mesečnih obveznosti, kot so krediti in življenjski stroški, če zaradi bolezni ali nezgode izgubite sposobnost opravljanja osnovnih življenjskih sposobnosti.