
Tehnologija
Tehnologija
APRIL 2025 | čas branja:
Zadnja sprememba: 24. 04. 2025 ob 18:58:54
Ker nekatere mobilne aplikacije zaradi svoje narave predstavljajo varnostno grožnjo, je prav, da jih zaščitite. Vas zanima, kako?
Komunikacija s prijatelji in poslovnimi partnerji, stiki, plačilne kartice, osebni dokumenti, da mobilnega bančništva in zavarovalnih storitev niti ne omenjamo, nam lahko povzročijo nepredstavljivo škodo, če pridejo v roke spletnim goljufom. Zato je nadvse pomembno, da jih, koliko je le mogoče dobro, ščitimo.
Večino občutljivih podatkov hranimo na pametnih telefonih. To samo po sebi ni težava, dokler upoštevamo napotke in storitve, ki so nam na voljo, da preprečimo nepooblaščenim osebam vstop bodisi v telefon ali v storitve, ki jih preko njega uporabljamo. Antivirusne aplikacije so dober način, kako napravo zaščitimo prek škodljivimi kodami, ki se največkrat namestijo preko okuženih povezav na spletnih straneh in sporočilih. Če torej nekaj daste na varnost, potem vam ne bo težko plačati. A če tega niste pripravljeni storiti, potem je dobro vedeti, da je vse več varnostnih funkcij vključenih v novejše različice operacijskih sistemov. Ali razumljivo povedano - novejše različice sistemov so varnejše od starejših.
Absolutna varnost v digitalnem sistemu ne obstaja, zato so varnostni programi samo en kamenček v obrambnem mozaiku.
Malo posameznikov se odloča za varnostne aplikacije. Delno, ker so sistemi, v prvi vrsti Android, varnejši in letna naročnina ni ravno zanemarljivo majhna.Delno pa tudi zato, ker se vse bolj zavedamo, da je najboljša obramba preventiva, varno obnašanje in uporaba varnostnih mehanizmov, ki so nam ves čas na voljo.
Nasveti glede preventive so že zimzeleni:
Sledite pravilu, da če je nekaj videti predobro, da bi bilo resnično, potem je gotovo nevarno.
Najbolje je, da uporabljate eno rešitev in ne nekaj njih. En poštni predal in eno storitev takojšnega sporočanja, da boste lažje nadzirali komunikacijo. Vedno žal to ni mogoče, saj prijatelji in poslovni partnerji, s katerimi bi rado ostali v stiku, uporabljajo različne.
WhatsApp, Viber, Messenger, Signal in podobni sistemi so polni zasebnih pogovorov s pripetimi glasovnimi zapiski in priponkami. Gre za celovito zbirko podatkov, ki vas zelo dobro opisuje. Tako dobro, da goljufu, ki jih je pridobil, uspe ukrasti identiteto. Ko to stori, vam v skrajnem primeru povzroči neposredno materialno škodo, ali od bližnjih izsiljujejo za denar.
Podobno je s poštnim predalom, četudi (ali še posebej) gre za splošno priljubljeni Googlov Gmail ali Microsoftov Outlook. Uporabljate ju za prijavo in v primeru pozabe, povrnitev gesla v raznovrstnih spletnih storitvah, med katerimi so pogosto tudi finančne. Kdor koli pridobi dostop do poštnega predala, bo preko njega pridobil še dostop do drugih storitev, kar je dober razlog, da poskrbite za njegovo varnost.
Obvezno vključite dvostopenjsko preverjanje identitete, čeprav to pomeni manj udoben vstop v storitve, zaradi vnosa dodatne enkratne in časovno omejene kode, ki je največkrat v obliki kratkega sporočila, prejmete na telefon. Tako je manj verjetno, da bo spletnemu goljufu uspelo vdreti v omenjene storitve.
Marsikomu se bo zdel vdor in prevzetje računa družbenega omrežja (Facebooka, Instagrama ali katerega drugega), nedolžno in nepomembno. Primeri pa kažejo, da ni čisto tako. Ko jim je uspel vdor, so se predstavljali v imenu žrtve in bližnje prosili za denar. Podobno je s spletnimi trgovinami, predvsem največjimi. Komur bo uspel vdor vanj, bo zlahka v vašem imenu kupil, kar koli se mu bo zahotelo. Samo kraj dostave bo spremenil, da morebitne zlorabe kartice ne omenjamo.
To so razlogi, zakaj je tudi za vstop v družbena omrežja in račune spletnih trgovin smiselno vklopiti dvostopenjsko preverjanje avtoritete. Četudi jih uporabljate preko aplikacij na svojem telefonu in je ta zaklenjen, ko ni v uporabi, saj pretirana skrb v takšnih primerih ne obstaja.
Zavarovalniške, bančne in finančne aplikacije zahtevajo največjo stopnji varnosti. Pogosto izdajatelji že sami poskrbijo, da uporabljate najboljše možne varnostne mehanizme, kot sta na primer Googlov ali Microsoftov avtentifikator. Slovenske so glede tega zelo stroge, vendar so varnostni mehanizmi pogosto različni. Ko katera privzeto nima vključene najvišje varnostne ravni, jo vsekakor vključite.
Avtentifikator je aplikacija, ki generira časovno omejeno kodo za vstop v storitve.
Zavarovalnica Triglav ponuja aplikacijo i.triglav, ki ravno tako vsebuje številno osebne in pomembne podatke. Varen dostop in šifriranje osebnih podatkov sta zagotovljena z varnostno kodo, ki jo določite ob prvi prijavi in jo v prihodnje uporabljate za hiter vstop. Še bolje pa je, da v aplikaciji na telefonu izberete možnost vstopa z biometričnimi podatki (branje prstnega odtisa ali prepoznava obraza).
Njihova aplikacija za analizo varne vožnje DRAJV pa od nedavno zahteva, da se identificirate preko enega od nudenih načinov. Razlog je seveda težnja po večji varnostni.
Tako lahko kjerkoli in kadarkoli naročite asistenco ali prijavite škodo– hitro, varno in preprosto.
O tem vsaj razmislite, če se že za takšen način uporabe kritičnih storitev, ne boste odločili, ki tudi če je mogoče, ni najbolj priročna. V mislih imamo sočasno uporabo dveh telefonov. Prvega, ki ga imamo ves čas ob sebi, bi uporabljali za vsakodnevna opravila, drugega, ki je lahko manj zmogljiv in cenejši, pa za kritična opravila, kot so spletno plačevanje, dostop do finančnih storitev in podobno. Ob tem na njem ne bi uporabljali storitev in funkcij, ki sodijo med tvegane, ampak bi ga uporabili zgolj takrat, ko bi ga res potrebovali.
Vsako leto je več varnostnih incidentov povezanih z mobilnimi aplikacijami na telefonih in nič ne kaže, da jih bo v prihodnje manj.
Varnost uporabe telefona in aplikacij bi morala biti na prvem mestu, ker ni samoumevna. Obenem se morate zavedati, da moramo zanjo poskrbeti sami. Med drugim to pomeni preventivno obnašanje in uporabo vseh možnih varnostnih mehanizmov in storitev, ki so na voljo.
Tako lahko ob težavah računate na strokovno pomoč in finančno kritje, ko gre kaj narobe v digitalnem svetu.