Police življenjskih zavarovanj naj bodo shranjene skupaj z drugimi zavarovanji in drugimi pomembnimi dokumenti, npr. oporoko, ter popisane na seznamu vseh polic.
Za oporoko in druge opravke je torej čas, vse dokler se je oseba sposobna odločati sama, smiselno pa je oporoko zapisati čim prej. Ob njenem zapisu je smiseln tudi pogovor o zadnjih željah (npr. o pogrebu, doniranju organov ...), tudi če je oseba še povsem zdrava.
Upoštevanje želja glede vrste pogreba, oblačil, oživljanja ali neoživljanja, morebitnega darovanja organov obolelim ali celotnega telesa v znanstvene namene je del pietete do umrlega. Mag. Tatjana Sedlar, diplomirana medicinska sestra iz Slovenskega društva hospic, ki umirajoče in njihove svojce spremlja na domu, pravi: »Obdobje po smrti bližnjega je posebno obdobje, v katerem ljudje običajno želijo spravo. V večini družin vladajo povezovalni in ne razdiralni občutki. Svojci zato običajno storijo vse tako, kot si je želel pokojni, oziroma tako, kot menijo, da bi si želel, če želja zaradi nenadne smrti ni imel časa izreči.«
Za darovalca organov oziroma tkiv se lahko opredelite kadar koli na enem od določenih mest. Ta želja je nato zapisana na vaši kartici zdravstvenega zavarovanja, a zdravnikom ta podatek ni dostopen. Svojo odločitev lahko kadar koli prekličete.
Zadnje želje mnogi izrazijo le ustno, a jih je, da bi se izognili zapletom, koristno zapisati skupaj z oporoko. To lahko zapišete sami ali z notarjem.
Dežurna služba, ki uredi prvi prevoz pokojnika do mrtvašnice, je organizirana 24 ur na dan in od klicatelja potrebuje nekaj osnovnih informacij o pokojniku, tudi dosegljivo zdravstveno dokumentacijo in približno uro smrti. Mrliški ogled in prevoz do hladilnih prostorov oziroma na obdukcijo, ki jo po potrebi (npr. če gre za sumljivo smrt) odredi mrliški oglednik/zdravnik, sta brezplačna, saj ju financira država.
Pri Slovenskem društvu hospic svetujejo, da si ne glede na to, kje je pokojnik umrl, svojci pustijo čas, da se poslovijo. Tudi če je pokojnik umrl doma, ni treba hiteti. Če prisotnost trupla ne povzroča stiske, lahko, če je smrt nastopila ponoči, z obveščanjem mrliškega oglednika počakajo do jutra.
Mnogi v tem času želijo tudi prisotnost duhovnika. Če si je tako želel pokojni ali tako želite vi, ga prosite za obisk, o smrti pa obvestite tudi sorodnike, ko vam bo tako ustrezalo.
Mrliški oglednik odredi obdukcijo, če je ta potrebna, in izda potrdilo o smrti. S tem v roku dveh delovnih dni po smrti prijavi smrt pri upravni enoti, ki nato izda mrliški list. Ta je nato osnova za urejanje nekaterih nadaljnjih postopkov, denimo organizacijo pogreba.
Za številne druge opravke, denimo za začetek zapuščinskega postopka in uveljavljanje socialnih pravic, pa je treba na upravni enoti oblikovati smrtovnico, dokument, ki med drugim potrjuje smrt osebe. To uredijo svojci, ko zberejo vse potrebne podatke za njeno pripravo.
Smrt v matično knjigo umrlih oziroma register umrlih oseb prijavi ustanova, v kateri je pokojnik umrl, oziroma služba, ki je bila prisotna ob smrti (denimo mrliški oglednik). Ob smrti doma jo lahko prijavijo mrliški oglednik, svojci ali pogrebni zavod po njihovem pooblastilu.
Elvina Babajić, direktorica pogrebnega podjetja Babajić in neprofitnega zavoda Pogreb ni tabu, pravi: »Pogrebni servis naj ne bo le podjetje ali javni zavod, ki opravlja pogrebe. Naše delo dojemam širše, saj smo lahko za svojce vir informacij in jim pri urejanju uradnih zadev tudi pomagamo. Take postopke ljudje urejajo redko in tudi spreminjajo se. Zato se mi zdi pomembno, da pogrebni servis svojcem ponudi roko in jih vodi skozi celoten proces, tudi skozi žalovanje.«
smrt
mrliški ogled in izdaja potrdila o smrti
morebitna obdukcija
urejanje
pogreba
prijava smrti na matičnem uradu in izdaja mrliškega lista
zapis
smrtovnice
prijava zapuščinskega postopka
urejanje drugih postopkov
(npr. vloga za izplačilo življenjskega zavarovanja, vloge za socialne pravice, uničenje dokumentov pokojnega na upravni enoti)Organizacijo številnih storitev, ki so del pogrebne slovesnosti (pevci, cvetje,
govorniki ...), lahko prevzamejo tudi svojci.
Svojci sami ali v sodelovanju s pogrebno službo nato oblikujejo tudi pogrebno slovesnost. Tako določijo, ali bo pogreb verski ali v družinskem krogu, odločajo se o objavi osmrtnice, izrečejo želje glede cvetja, pevcev, morebitnega fotografiranja in govora. Določijo tudi mesto pokopa v obstoječi ali nov grob. Če naročnik pogreba prostora za pokop še nima v najemu, mu tega dodeli upravljavec izbranega pokopališča.
»Skladno z željami nato oblikujemo protokol pogrebne slovesnosti. Ljudi spremljamo v najobčutljivejšem delu življenja in pozorni moramo biti na vsako svojo potezo,« povzame Babajićeva.
Če se svojci odločijo za pokop v krsti, običajno pripravijo obleko, v kateri želijo umrlega pokopati. Enako lahko storijo tudi v primeru upepelitve; če tega ne storijo, pokojnika vselej oblečejo v talar, da se zadosti osnovnim pogojem pietete.
Če umrli nima svojcev oziroma ni naročnika pogreba, za pokop poskrbi občina, v kateri je pokojnik prebival, medtem ko lahko svojcem izjemoma oziroma v nekaterih primerih organizacijo pogreba ponudi država v skladu s protokolarnimi predpisi. Če je bila taka njegova želja, se pokojnik lahko pokoplje tudi anonimno brez označbe imena in priimka.
Zapuščinski postopek začne okrajno sodišče po tem, ko mu matičar pošlje smrtovnico. Postopek se običajno konča v šestih do devetih mesecih po smrti.
Odvetnik dr. Franci Ježek opozarja, da je treba premično lastnino umrlega do konca zapuščinskega postopka pustiti pri miru: »Priporočam, da svojci denimo tudi vozilo odjavijo iz prometa in počakajo na zapuščinski postopek. Sicer imajo s predložitvijo mrliškega lista možnost podaljšati registracijo za eno leto in vozilo uporabljati znotraj države, ne pa tudi prodati, razen če jim je bilo vozilo dodeljeno po zapuščinski obravnavi.«
Dediči prvega dednega reda (potomci, potomci potomcev in partner) so plačila davka za podedovane dobrine vselej oproščeni. Drugi dediči pa morajo davek plačati; ta je odvisen od višine premoženja in bližine sorodstva ter znaša od 5 do 39 odstotkov.
Dediči prvega dednega reda (potomci, potomci potomcev in partner) so plačila davka za podedovane dobrine oproščeni. Drugi dediči pa ga morajo plačati.
Ko v zapuščinskem postopku ugotovijo, da je pokojnik prejemal varstveni dodatek oziroma socialno pomoč in je zapustil premoženje, postane lastnik dela zapustnikovega premoženja Republika Slovenija ali občina. Dediči morajo tako vrednost prejete pomoči vrniti, pravila za izračun višine zneska pa so točno določena z zakonom.
Točne informacije je mogoče dobiti tudi na centru za socialno delo ali na občini, sicer pa na takšno obravnavo država običajno pošlje državnega odvetnika, ki mu je znan točen znesek (zahtevek je namreč že pred obravnavo pisno predložen sodišču).
Na vračanje prejetih sredstev lahko prejemnik pomoči pomisli še v času življenja, tako da se odloči za odplačilo teh dolgov in s tem razbremeni dediče.
Zavarovalnico praviloma obvestijo upravičenci, dediči oziroma skrbnik zapuščine. Ti pri zavarovalnici prejmejo tudi vse informacije, povezane s posamezno vrsto zavarovanja in vložitvijo zahtevka za izplačilo.
Če je pokojni ali njegov delodajalec ob nastopu smrti vplačeval v Prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje, bo zavarovalnica izplačala odkupno vrednost sredstev, zbranih na računu, zmanjšano za izstopne stroške in akontacijo dohodnine. Upravičenec za izplačilo je oseba, ki jo je pokojni navedel na polici, izplačilo pa se izvede na podlagi zahtevka zavarovalnici. Poleg tega ima upravičenec do dodatne družinske pokojnine pravico do izplačila doživljenjske mesečne rente iz zavarovalnine, ki znaša 20 % vrednosti sredstev, zbranih na osebnem računu. Če je pokojni umrl zaradi nezgode, bo zavarovalnica dodatno izplačala zavarovalnino v višini 100 % vrednosti sredstev, zbranih na osebnem računu.
Dopolnilna in dodatna zdravstvena zavarovanja prekinejo svojci, morebitna preplačila oziroma bremena pa se urejajo v skladu s sklepom o dedovanju.
V primeru vzajemnega zavarovanja, ki zajema zavarovanje dveh oseb na isti polici, zavarovalnica izplača dogovorjeno zavarovalno vsoto in s tem se zavarovanje druge osebe prekine.
Nekatera zavarovanja, npr. premoženjska, se nadaljujejo tudi po smrti, le ime zavarovalca oziroma zavarovanca je treba spremeniti. »Če denimo dedič živi v podedovani hiši ali vozi podedovan avtomobil, ima seveda interes, da je lastnina zavarovana brez prekinitev,« zaključijo v Zavarovalnici Triglav.
Nepredvidljivost življenja je njegova edina stalnica. Z negotovostjo, povezano s časom in krajem smrti, se moramo sprijazniti vsi. Lahko pa za svojce, ki jih boste morda nekoč pustili za seboj, poskrbite, še preden se kaj zgodi. K skrbi zanje sodijo tudi zapis oporoke, popis premoženja, skrbno hranjenje vseh dokumentov, ki jih bodo svojci potrebovali, in sklenitev življenjskega zavarovanja, ki bo tako nepreskrbljenim kot tudi drugim bližnjim olajšalo vsaj finančno breme.
Predvsem pa se o vsem zapisanem pogovorite z njimi. Pogovor o smrti in njenih posledicah se sprva morda zdi težak, a bo svojcem nedvomno olajšal odločitve takrat, ko jih bodo morali sprejemati v vašem imenu.
Članek je nastal v sodelovanju s psihiatrom dr. Željkom Ćurićem, dr. Polono Ozbič s Klinike Golnik, predstavniki Slovenskega društva hospic – mag. Tatjano Sedlar, diplomirano medicinsko sestro, mag. Radmilo Pavlovič Blatnik, prostovoljcema Matevžem Pavčnikom in Emo Gradišar –, nekdanjim novinarjem in blogerjem Simonom Šketo, reševalcem Boštjanom Plahutnikom, dr. Francijem Ježkom iz Odvetniške pisarne Ježek in Snoj, Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, direktorico pogrebnega podjetja Babajić Elvino Babajić ter strokovnjaki iz Zavarovalnice Triglav. Posamezni deli članka so povzeti po knjigi Option B avtorice Sheryl Sandberg.
Produkcija: PM, poslovni mediji, d. o. o.
Fotografije: Domen Grögl, fotografija Simona Škete je iz osebnega arhiva.
Zavarovalnica Triglav d.d. @ Vse pravice pridržane
Pravno obvestilo
Piškotki