
Zdravje
Skrita moč ADHD
JULIJ 2024 | čas branja:
Zadnja sprememba: 25. 03. 2025 ob 12:39:33
V zadnjih letih se vse več govori o ADHD ne le kot o motnji, temveč tudi kot o drugačnem načinu razmišljanja. Je še vedno pogosto nerazumljena lastnost, ki lahko prinaša številne izzive, a tudi prednosti. Kako ADHD vpliva na vsakdanje življenje, šolski uspeh? Kakšni so znaki in simptomi? Ali na pojav ADHD vpliva vzgoja? O tem, kaj ADHD v resnici je, kako se z njim spopasti in v vsakodnevnem življenju in kako lajšati simptome, smo se pogovarjali na okrogli mizi z naslovom Skrita moč ADHD.
V pogovoru so dr. Anamarija Kejžar, avtorica priročnika Skrita moč ADHD, dr. Suzana Pulec Lah, somentorica projekta ADHD v življenju in šoli ter dijakinja z osebno izkušnjo življenja z ADHD združile različne perspektive in odgovorile na zanimiva vprašanja.
Kaj je ADHD?
ADHD je najbolj pogosta nevrorazvojna motnja v otroštvu. Kratica izhaja iz angleškega poimenovanja attention deficit hyperactivity disorder, kar v slovenščini pomeni motnja pozornosti s hiperaktivnostjo. Znaki in simptomi se pri vsakem posamezniku izražajo drugače, lahko pa vključujejo hiperaktivnost, impulzivnost, pomanjkanje pozornosti.ADHD vpliva na praktično vsa področja življenja, šolanje, odnose, na delovno učinkovitost, uspešnost. Običajno traja celo življenje.
Dr. Suzana Pulec Lah pa pravi, da bi osebno ADHD definirala kot posebnosti na področju pozornosti in aktivnosti. Lahko gre za posebnosti v smeri težav ali pa prednosti. Te posebnosti posameznika delajo zelo zanimivega, ustvarjalnega, iznajdljivega izven običajnih okvirjev. Vsaka oseba z ADHD sicer nima enakih močnih področij. Nekateri so izjemno kreativni, drugi imajo močan hiperfokus pri naravoslovnih vsebinah ali so odlični športniki. Ključno je prepoznati in razvijati ta močna področja.
Kaj je vzrok ADHD?
Do biološke različnosti lahko pripeljejo različni vzroki. »Genetski vzroki so eden od dejavnikov, ki lahko prispevajo k pojavljanju ADHD«, pojasnjuje dr. Suzana Pulec Lah. Na drugačno nevrološko funkcioniranje pa lahko vplivajo tudi različne posebnosti v razvoju in tudi neki okoljski dejavniki. Recimo podvrženost hudemu, intenzivnemu stresu v času nosečnosti ali uporaba določenih zdravil, substanc.»ADHD ni stvar vzgoje,« še poudarja. Vsekakor pa dejavniki v okolju, starševsko ravnanje, učiteljsko ravnanje, lahko vplivajo, da se znaki bolj ali manj izrazito izkazujejo, dodaja.
Kako na ADHD vpliva tehnologija?
Informacijska tehnologija je lahko tako koristna kot tudi škodljiva. Različna digitalna orodja in programi lahko pomagajo pri razvoju pozornosti. Po drugi strani pa prekomerna uporaba lahko pomanjkanje pozornosti poslabšuje, tudi pri ljudeh, ki ADHD nimajo. Tehnologija bi se morala uporabljati kot podporno sredstvo in premišljeno.»Samoregulacija je lahko problem že pri ljudeh, ki nimajo težav z ADHD, pri osebah z ADHD pa je to lahko še močnejši mamilec.«
V pogovoru prisluhnite tudi o načinih zdravljenja, pri katerih načinih učenja so otroci z ADHD bolj uspešni in drugim poglobljenim odgovorom strokovnjakinj ter resničnim izkušnjam o obvladovanju izzivov ter iskanju rešitev za življenje z ADHD.