Na poti
Vse, kar je dobro vedeti, preden prvič registrirate vozilo
AVGUST 2024 | čas branja:
Zadnja sprememba: 28. 08. 2024 ob 09:38:16
Uspešno ste kupili avto, a preden se z njim odpeljete na cesto, je pred vami še nekaj korakov. Vsak nov lastnik avtomobila, novega ali rabljenega, mora urediti registracijo. Kasneje je potrebno vsako leto urediti podaljšanje registracije oziroma prometnega dovoljenja. Postopek ni zahteven, preverite pa, kaj vse potrebujete, da boste brez težav registrirali avto.
Postopek prve registracije
- Pripravite potrebno dokumentacijo oziroma dokazila.
- Uredite zavarovanje avtomobilske odgovornosti.
- Plačajte letno dajatev za uporabo vozila v cestnem prometu.
- Izdaja prometnega dovoljenja in registrskih tablic.
Registracija je postopek, ki ga ureja Zakon o motornih vozilih in s katerim se vpišejo podatki o vozilu, njegovem lastniku in registrski oznaki v uradno evidenco registriranih vozil.
Uredite jo lahko na upravni enoti ali pri pooblaščeni organizaciji, ki opravlja tehnične preglede vozil.
Postopek se nekoliko razlikuje, če gre za novo ali rabljeno motorno vozilo. V primeru rabljenega avtomobila je pred registracijo potrebno urediti še prepis lastništva, prodajalec pa mora prekiniti tudi svojo zavarovalno polico avtomobilske odgovornosti, da jo lahko vi, kot novi lastnik, sklenete na novo.
Kako urediti prenos lastništva in zavarovanje rabljenega vozila.
Dokumenti, ki jih potrebujete za registracijo
Dokazilu o izvoru in lastništvu vozila
To so lahko račun o nakupu, leasing pogodba, kupoprodajna pogodba in dokazilo spremembi lastništva, staro prometno dovoljenje (če gre za rabljeno vozilo), ki jih pri registraciji predložite v vpogled v originalu.
Homologacija
Homologacijski karton je dokazilo o skladnosti s tehničnimi predpisi. Predložiti ga je potrebno ob prvi in vsaki naslednji registraciji oziroma ob tehničnem pregledu.
Pomembno: V primeru predelave vozila, kot je vgradnja vlečne kljuke, sprememba barve, zatemnitev stekel, vgradnja spojlerjev, zamenjava pnevmatik, platišč ipd. je potrebna odobritev vsake spremembe in njen vpis v homologacijo.
Ob nakupu rabljenega avtomobila vedno poskrbite, da vam kupec preda originalni homologacijski karton. Če ste vozilo uvozili iz ene od držav članic EU pa je v Sloveniji pred registracijo potrebno opraviti identifikacijo in oceno tehničnega stanja vozila.
Zavarovanje avtomobilske odgovornosti
Zavarovanje avtomobilske odgovornosti (AO) je z zakonom predpisano zavarovanje. Namenjeno je zaščiti pred finančno izgubo, če povzročite prometno nesrečo, v kateri pride do telesnih poškodb ali smrti drugih udeležencev ali poškodb tuje lastnine.
Rešite test in preverite svoje znanje o obveznem zavarovanju AO.
Brez AO zavarovanja vozila ne morete registrirati, zato za sklenitev police poskrbite, preden se odpravite na registracijo. Hitro in enostavno lahko zavarovanje sklenete po spletu.
Preden sklenete avtomobilsko zavarovanje, velja razmisliti tudi o dodatnih, sicer neobveznih zavarovanjih. Nekaj nasvetov, kako izbrati primerno avtomobilsko zavarovanje zase.
Ali ne potrebujem registrskih tablic, da sklenem zavarovanje? Ne, če imate vozilo, ki pred nakupom še ni bilo registrirano, lahko zavarovalnici posredujete VIN identifikacijsko številko oziroma številko šasije.
Tehnični pregled
Tehničnega pregleda pred registracijo ne potrebujete, če gre za novo vozilo ali vozilo, ki ni starejše od štirih let. Od četrtega do osmega leta starosti je tehnični pregled pred registracijo obvezen vsaki dve leti, kasneje pa vsako leto. Cena tehničnega pregleda je enotna pri vseh izvajalcih. Prav tako tehnični pregled ni potreben za rabljeno vozilo, ki ima še veljavno potrdilo.
Namig: V prometnem dovoljenju je zapisano, kdaj mora vozilo najkasneje opraviti naslednji tehnični pregled.
Osebni dokument
Ob registraciji boste morali pokazati svoj osebni dokument. Registracijo običajno opravi lastnik osebno, lahko pa za to pooblasti tudi drugo polnoletno osebo, ki ob predložitvi svojega osebnega dokumenta in pooblastila registracijo uredi v imenu oziroma na ime lastnika vozila.
Plačilo letne dajatve za uporabo vozil v cestnem prometu
Zadnji korak pred izdajo oziroma podaljšanjem prometnega dovoljenja je plačilo letne dajatve za uporabo vozil v cestnem prometu. Letno dajatev plačate istočasno, ko urejate registracijo.
Cena dajatve ni enaka za vsa vozila, odvisna je od prostornine motorja. Naredite informativni izračun.
Izdaja prometnega dovoljenja in registrskih tablic
Postopek registracije se zaključi z izdajo prometnega dovoljenja in registrskih tablic v predpisanem številu. Običajno sta to dve, tretja tablica pa se izda, če ima vozilo vlečno kljuko in se jo namesti na prikolico, prtljažnik za kolesa ipd.
Tretjo tablico lahko pridobite tudi naknadno, ponoven postopek registracije ob izdaji takrat ni potreben. Morate pa ob naročilu predložiti osebni dokument in prometno dovoljenje ter poravnati znesek tretje tablice.
Registrske tablice po naročilu
Ob registraciji večina ljudi izbere serijske tablice, ki so jim ponujene ob postopku prve registracije. Skoraj zagotovo pa ste na cesti videli tudi tablice z unikatnimi sporočili. To so lastniške oziroma personalizirane tablice, ki so izdelane po naročilu. Pri naročilu takšne tablice sicer velja nekaj pravil.
Vsem tablicam je skupno, da imajo EU znak, znak države, v kateri je avto registriran, in oznako regijskega območja (LJ, KP, KR, MB …), ločijo pa se po kombinacijah številk in črk. Če se odločite za tablice po naročilu, sami izberete kombinacijo znakov.
Kombinacija znakov je lahko samo toliko dolga, kolikor je prostora na tablici in ne sme vsebovati kratic državnih organov, tujih predstavništev ali mednarodnih organizacij. Prav tako niso dovoljeni neprimerni, žaljivi ali vulgarni izrazi.
Za razliko od serijskih tablic, niso vezane na vozilo, pač pa na lastnika. To pomeni, da jih lastnik lahko uporabi na svojem naslednjem vozilu, medtem ko serijske tablice ob nakupu rabljenega vozila prodajalec lahko preda kupcu.
Pomembno: Ker brez tablic ne morete registrirati vozila, upoštevajte, da je dobavni rok unikatnih tablic 14 dni.
Koliko stane registracija?
Stroški registracij so poenoteni pri vseh ponudnikih, cena pa je odvisna od:
- vrste vozila (motor, avtomobil, avtodom …),
- števila sedežev (do ali nad 5),
- mase vozila (do 2500 kg ali več kot 2500 kg),
- prostornine motorja,
- čas trajanja registracije (število mesecev),
- vrste postopka registracije (prva registracija, podaljšanje registracije).
Ob prvi registraciji oziroma prijavi vozila na primer lahko plačate izdajo registrskih tablic, cena pa je odvisna, če ste naročili tablice po naročilu, če ste naročili dve ali tri tablice, če je pri podaljšanju registracije potreben tehnični pregled ali ne …
Še nekaj pogostih vprašanj o registraciji vozila
Ali moram avto registrirati v svojem kraju?
Ne. Registracijo lahko opravite kjerkoli v Sloveniji na za to pooblaščenih mestih.
Ali lahko avto registriram v enem kraju in pridobim tablico z označbo drugega kraja?
Večje organizacije, ki ponujajo registracijo vozil, imajo običajno na izbiro več serijskih tablic, med katerimi lahko izbirate tako registrska območja kot tudi med različnimi kombinacijami znakov in številk.
Kdaj moram urediti podaljšanje registracije?
Podaljšanje registracije opravite enkrat letno, in sicer do 30 dni pred datumom izteka veljavnosti prometnega dovoljenja. Pred podaljšanjem registracije ne pozabite obnoviti tudi avtomobilskega zavarovanja in preveriti, ali morate vozilo pred tem odpeljati na tehnični pregled.
Kaj se zgodi, če pozabim podaljšati registracijo?
Če pozabite podaljšati prometno dovoljenje, ste v prekršku, ki se kaznuje z globo 100 evrov, če je od poteka veljavnosti poteklo manj kot 30. Če je preteklo več kot 30 dni, globa znaša 500 evrov, prav tako se vozilo po tem roku odjavi iz prometa. V tem primeru morate vrniti tudi registrske tablice.
Ali lahko avto registrira mladi voznik?
Ja. Postopek je enak, priporočljivo pa je urediti zavarovanje za mladega voznika, kar lahko storite tudi po registraciji.