Na poti
Vse, kar je dobro vedeti o nakupu vozila v tujini
NOVEMBER 2024 | čas branja:
Zadnja sprememba: 07. 11. 2024 ob 10:38:09
Postopek nakupa vozila v tujini in njegovega uvoza v Slovenijo je lahko zelo preprost, če se nanj dobro pripravite. V pomoč smo vam pripravili odgovore na nekaj najpogostejših vprašanj o tej temi.
Kakšne so prednosti nakupa vozila v tujini?
V državah, kot so Nemčija, Avstrija, Francija, Danska in Belgija, so cene rabljenih avtomobilov lahko veliko ugodnejše kot v Sloveniji. Ker je trg večji, je na razpolago več vozil različnih modelov in znamk. Nakup avtomobila v tujini pa je včasih celo edina izbira, če iščete kakšen poseben ali redek model.
Na kaj morate biti posebej pozorni pri nakupu vozila v tujini?
Pri nakupu avtomobila v Nemčiji, Avstriji, Italiji ali drugih državah bodite posebej pozorni na njegovo dejansko stanje, dokumentacijo in dodatne stroške. Priporočamo vam nakup novega ali rabljenega vozila pri zaupanja vrednem trgovcu, ki vam bo brez prikrivanja predstavil njegovo zgodovino in morebitne pomanjkljivosti. Če je bil avto kupljen več sto kilometrov daleč v Nemčiji, je zanj namreč težje uveljaviti reklamacijo, zato že pred odločitvijo preverite, katere so najpogostejše napake pri nakupu rabljenega vozila, da se jim lahko izognete.
Pripravite si spisek dokumentov, ki jih boste morali predložiti trgovcu, on pa vam. O njih pišemo v nadaljevanju. Brez njih se lahko zelo hitro zatakne, ko boste hoteli vozilo registrirati v Sloveniji. K ceni avtomobila pri tujem trgovcu prištejte še dodatne stroške homologacije, začasne registracije ali prevoza do Slovenije. Primerjajte jo s ceno enakih ali podobnih vozil pri nas, morda boste ugotovili, da razlike niso več tako velike.
Je vozilo bolje samostojno uvoziti iz tujine ali ga naročiti pri posredniku?
Za samostojen uvoz avtomobila iz tujine je dobro imeti nekaj več tehničnega znanja in poznati uvozne postopke. Sami boste namreč morali oceniti dejansko stanje vozila, pridobiti dokumentacijo in v Sloveniji opraviti registracijo. Uvoz prek posrednika pa je malce dražji, a tudi preprostejši. Priporočamo vam nakup avtomobila pri katerem od večjih posrednikov, saj imajo ti navadno prednost pri dostopu do kakovostnih rabljenih vozil v tujini.
Kakšna je razlika med nakupom vozila v Evropski uniji ali zunaj nje?
Nakup avtomobila v Avstriji, Nemčiji, Italiji ali kateri koli članici EU je preprostejši kot v drugih državah. V EU veljajo poenoteni tehnični predpisi na področju motornih vozil, ki olajšujejo vse postopke, povezane z nakupom. Uradno se temu ne reče uvoz, ampak pridobitev avtomobila. Če pa kupujete vozilo v državi, ki ni članica EU, na primer v ZDA, pa to velja za uvoz. Ta postopek vključuje dodatne zahteve, kot sta plačilo carine in prilagoditev tehničnih specifikacij predpisom, ki veljajo pri nas (npr. tehnični standardi za avtomobilske luči so pri nas drugačni kot v ZDA, zato jih je na rabljenih ameriških vozilih treba prilagoditi), kar pa pomeni tudi višje stroške homologacije.
Uradno nakup avtomobila iz druge članice EU imenujemo pridobitev vozila, njegovemu nakupu iz držav nečlanic pa pravimo uvoz.
V nadaljevanju opisujemo predvsem postopek nakupa in pridobitve vozila v EU, ki je pri nas najpogostejši, postopki uvoza od drugod pa se lahko razlikujejo glede na posamezno državo.
Kje plačate DDV, če vozilo kupite v tujini?
DDV za nov avtomobil iz tujine morate plačati v državi, v kateri ga boste registrirali. Če novo vozilo kupujete kot fizična oseba od pravne osebe v Nemčiji ali kateri od drugih držav EU, bo v ceno že vštet DDV te države. Zato ste v primeru plačila DDV v državi nakupa in v državi registracije upravičeni do vračila denarja od prodajalca ali davčnega organa v državi, v kateri ste vozilo kupili. Če boste rabljeno vozilo kupili od druge fizične osebe, pa bo cena brez DDV.
V primeru nakupa zunaj držav članic EU pa se tako za nove kot za rabljene avtomobile plačajo carina, DDV, davek na motorna vozila (DMV) in homologacija.
Katere dokumente morate pridobiti pri nakupu vozila v državah EU?
Kadar vozilo, ki ga želite registrirati v Sloveniji, kupite v drugi državi članici EU, morate pridobiti naslednje originalne dokumente (ali njihove overjene kopije):
- potrdilo o nakupu vozila, torej račun prodajalca (ali kupoprodajno pogodbo, če kupujete od fizične osebe);
- veljaven registracijski dokument oziroma prometno dovoljenje (oba dela, če je dokument v dveh delih), če je bilo vozilo že registrirano;
- certifikat o skladnosti vozila (certificate of conformity – COC) za še neregistrirane nove in tudi za rabljene avtomobile zaradi ugotavljanja podatkov o vozilu.
S temi dokumenti pri eni od pooblaščenih strokovnih organizacij vložite vlogo za pridobitev vozila iz EU. Če kupujete rabljen avtomobil, ki nima enotne evropske homologacije, potrebujete še dokumente s tehničnimi podatki o vozilu in dokazila o njegovi skladnosti s tehničnimi specifikacijami oziroma enakovrednimi predpisi (homologacije sestavnih delov, nacionalno potrdilo o skladnosti, potrdilo v EU priglašene tehnične službe).
Kaj je homologacija?
Homologacija je izjava o skladnosti vozila s predpisi. Izdajajo jo pooblaščeni kontrolni organi in je pogoj za registracijo vozila v Republiki Sloveniji. Homologacijski karton morate predložiti ob prvi in vsaki naslednji registraciji oziroma tehničnem pregledu. Če ima vozilo vlečno kljuko, pa ta ni zapisana v homologaciji, takšnega avtomobila ne boste mogli registrirati. Najprej bo potreben vpis v homologacijski karton. Postopek homologacije lahko opravite pri večini ponudnikov tehničnih pregledov.
Kako vozilo, kupljeno v tujini, pripeljati v Slovenijo?
Če je vozilo, kupljeno v Italiji, Avstriji, Belgiji ali drugih državah EU, še vedno registrirano, ga je treba pri prodajalcu (če je to avtohiša) ali na najbližji upravni enoti odjaviti in lastništvo prepisati na vas. Ob tem morate predložiti:
- prometno dovoljenje,
- svoj potni list ali osebno izkaznico.
Poleg tega boste poravnali še davek na motorna vozila, za vožnjo pa potrebujete tudi veljavno zavarovanje. To je običajno osnovno zavarovanje avtomobilske odgovornosti, priporočamo pa vam, da se pozanimate, ali potrebujete še kakšno dodatno zavarovanje. Tako boste pridobili začasne registrske tablice, s katerimi boste vozilo lahko pripeljali v Slovenijo. Če avto ni registriran, ga domov lahko pripeljete tudi s specializiranim prevoznikom, kar bo dodatni strošek.
Kako v Sloveniji registrirate vozilo, kupljeno v tujini?
Ko vozilo iz tujine pripeljete v Slovenijo, ga morate registrirati. Za to morate predložiti homologacijo oziroma potrdilo o njegovi skladnosti, ki vam ga po identifikaciji in pregledu tehničnega stanja avtomobila izda pooblaščena akreditirana organizacija (npr. AMZS). Nato boste morali plačati še davek na motorna vozila (DMV), katerega višina je odvisna od vrste avtomobila. Merila za določitev davčne osnove so:
- vrsta pogonskega goriva;
- izpusti ogljikovega dioksida pri kombinirani vožnji, izraženi v gramih na kilometer (g/km);
- moč motorja, izražena v kilovatih (kW);
- okoljevarstvena kategorija, ki opredeljuje emisijski standard EURO.
Pozor: Cenitev opravi pooblaščeni davčni organ. Ni nujno, da bo višino DMV (in morebitne oprostitve – na primer za vozila za prevoz družin z vsaj tremi otroki, za prevoz invalidov, starodobnike, športna vozila ...) ovrednotil enako kot informativna preglednica, ki jo v pomoč ponuja FURS.
Ali se zavarovanje rabljenega vozila, kupljenega v tujini, razlikuje od zavarovanja rabljenega avtomobila iz Slovenije?
Postopek sklenitve zavarovanja rabljenega vozila iz tujine se ne razlikuje od postopka sklenitve zavarovanja za avtomobil iz Slovenije. Občasno prihaja le do razkorakov pri sklenitvi kasko zavarovanja, saj imajo vozila iz tujine lahko drugačno osnovno in dodatno opremo, ta pa je pomembna za izračun kasko premije in korektno izplačilo zavarovalnine, če pride do škodnega primera.
Kako pa lahko zavarujete poškodovano ali karambolirano vozilo, kupljeno v tujini?
Pred sklenitvijo obveznega zavarovanja avtomobilske odgovornosti morate poskrbeti, da bo poškodovano vozilo ustrezno popravljeno in v voznem stanju. Le tako boste zanj lahko sklenili obvezno zavarovanje avtomobilske odgovornosti, ki je pogoj za registracijo vozila, pa tudi dodatno kasko zavarovanje in zavarovanje avtomobilske asistence. Izjemoma lahko sklenete tudi kasko zavarovanje vozila z manjšimi poškodbami, ki so zabeležene na zavarovalni polici in se upoštevajo pri izplačilu škode, nastale v času veljavnosti zavarovanja.
Kje lahko sklenete zavarovanje za avto, kupljen v tujini?
Ugodno zavarovanje avtomobila, uvoženega iz tujine, lahko sklenete v poslovalnicah in pri zastopnikih Zavarovalnice Triglav ali na spletni strani Ugodno zavarovanje avtomobila | Triglav.si.