
Na poti
Na poti
FEBRUAR 2025 | čas branja:
Zadnja sprememba: 17. 03. 2025 ob 14:45:42
Kljub vsem predpripravam na potovanje, se lahko zgodi nepričakovano – vihar, potres, požar ali kaka druga naravna nesreča. Odpovedi potovanj zaradi naravnih nesreč ni ravno veliko, a se zgodijo. Kako ravnati, če načrtujete potovanje v območje, ki ga je prizadela naravna nesreča ali pa se v tistem trenutku znajdete tam? Preverite pa tudi, kako ravnati v primeru, da na potovanje ne morete zaradi naravne nesreče pri vas doma.
Ja, zavarovanje potovanj v tujino krije odpoved potovanja zaradi naravne nesreče. Na voljo je več paketov zavarovanj, izmed katerih lahko izberete najprimernejšega zase.
Zavarovanje odpovedi potovanj v tujino krije:
Zavarovanje velja tudi za turistične storitve, ki jih kupite preko spleta. Z eno zavarovalno polico lahko zavarujete več turističnih storitev, ki so del enega potovanja in so kupljene pri različnih ponudnikih. Na voljo imate paketa A in B, oba krijeta tudi odpoved potovanja zaradi elementarne (naravne) nesreče. Da bi imeli res celovito jamstvo, priporočamo sklenitev paketa A+B.
Elementarno nesrečo s pojmom naravna nesreča definira Zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami. Naravne nesreče so potres, poplava, zemeljski plaz, snežni plaz, visok sneg, močan veter, toča, žled, pozeba, suša, požar v naravnem okolju, množični pojav nalezljive človeške, živalske ali rastlinske bolezni in druge nesreče, ki jih povzročijo naravne sile. Za naravno nesrečo se štejejo tudi neugodne vremenske razmere po predpisih o kmetijstvu in odpravi posledic naravnih nesreč, ki jih povzročijo žled, pozeba, suša, neurje, toča ali živalske in rastlinske bolezni ter rastlinski škodljivci.
Če imate sklenjen paket A (torej se zgodi naravna nesreča v kraju bivanja), zavarovalnica ne zahteva dodatnih dokazov o obstoju nesreče. Z dogajanjem v Sloveniji je seznanjena, tudi iz medijev. Da se je naravna nesreča zgodila, se šteje kot splošno znano dejstvo, zato vam tega ni treba posebej dokazovati.
Če pa imate sklenjeno jamstvo po paketu B, je opozorilo uradnega organa, kot je Ministrstvo za zunanje zadeve, ki zaradi naravne nesreče odsvetuje potovanje na območje vašega potovanja, nujno.
Recimo, da imate za prvomajske počitnice rezervirano potovanje na Santorini. V januarju in februarju, ko se tam vrstijo potresi, potovanja še ne odpoveste, saj je zelo verjetno, da bodo potresi do maja ponehali in bo potovanje mogoče.
Vendar z odpovedjo ne čakajte do zadnjega dne, temveč potovanje odpovejte takoj, ko bo gotovo, da zaradi naravne nesreče potovanje ne bo mogoče. Zakaj?
Če tega ne storite, zavarovalnica pokrije le del škode, ki bi ga bili vi dolžni plačati ob takojšnji odpovedi potovanja.Ponudnika turistične storitve morate o odpovedi potovanja obvestiti takoj, ko ugotovite, da se potovanja ne boste mogli udeležiti.
Če potujete v obliki turističnega aranžmaja prek turistične agencije, potem vam zavarovanje odpovedi potovanja ne bo krilo. Zakaj? Zavarovanje odpovedi potovanja krije različne turistične storitve in pri tem velja pravilo, da zavarovanje poteče z dnem začetka koriščenja zadnje zavarovane storitve. Aranžma pri turistični agenciji se šteje za eno turistično storitev in zato zavarovanje poteče z začetkom te storitve. Torej, ker je to edina zavarovana turistična storitev, kritje odpovedi potovanja preneha na dan, ko se aranžma začne.
Drugače je v primeru, če potujete v lastni režiji. V tem primeru se šteje, da je pot sestavljena iz več turističnih storitev in zato zavarovanje odpovedi potovanja traja še v času potovanja do začetka koriščenja zadnje zavarovane storitve, kar je ponavadi let domov. Torej, če ste zavarovali povratno letalsko karto, hotel in najem avtomobila, velja jamstvo do začetka koriščenja zadnje turistične storitve, to je let domov. Če pa na primer zavarujete le hotel, se jamstvo izteče z dnem začetka koriščenja te hotelske storitve.
Če bi se vam zgodilo, da bi se vam med potovanjem zgodila naravna nesreča in bi morali zato odpovedati določen del turističnih storitev, bi zavarovalnica krila stroške teh odpovedanih storitev. Zavarovalnica bi krila stroške storitev v tistem območju, na katerem se je elementarna nesreča zgodila. Na drugih območjih, ki jih naravna nesreča ni prizadela, vam stroškov odpovedi turističnih storitev ne bi krila. Pomembno pa je tudi poudariti, da kritje velja le v primeru, da storitev še niste začeli koristiti.
Predložiti morate opozorilo uradnega organa, da se je na območju potovanja zgodila naravna nesreča in potrdilo o nakupu turistične storitve, pisno odpoved storitve ter potrdilo o plačilu storitve.
Odgovor je ja, če vam to onemogoča potovanje.
Dopust bi moral biti sproščujoč in varnost potovanj v neko državo je vsekakor dejavnik, ki ga je treba upoštevati. A včasih se lahko stvari zalomijo. V takšnih primerih lahko zavarovanje rizika odpovedi, ki vključuje tudi odpoved zaradi terorističnega napada, pomaga.
Življenje je nepredvidljivo, zato si zmanjšajte tveganja z ustreznimi zavarovanji. Pred odhodom na dopust pravočasno sklenite turistično zavarovanje.