
Zdravje
Zdravje
JULIJ 2025 | čas branja:
Zadnja sprememba: 16. 07. 2025 ob 10:32:45
Vsak dan si vsaj dvakrat umijete zobe. Pazite, da ne pijete preveč sladkih pijač. Vestno uporabljate zobno nitko ali medzobne ščetke. Naredite torej vse, kar je potrebno za sprotno odstranjevanje zobnih oblog, ostankov hrane, bakterij in drugih nečistoč v ustih. Naročite se na redni pregled in si privoščite tudi čiščenje zobnega kamna. Ali to pomeni, da ste naredili vse za zaščito svojih zob? Tudi če ste pokimali pri vseh zgoraj zapisanih trditvah, je odgovor žal ne.
Zobna sklenina je sicer najtrši del človeškega telesa, a vas tudi zobje lahko presenetijo z nepredvidenimi poškodbami. Sproščena košarkarska rekreacija se konča s previsoko dvignjenim komolcem enega igralca in izbitim zobom drugega. Otrok vam med igro z leseno kocko odkruši enico, da morate sramežljivo skrivati svoj nasmeh.
Zaradi strahu pred visokimi stroški številni zobozdravnika obiščejo (pre)pozno.
To so samo nezgode. Upoštevati moramo še bolezni ustne votline, pomembno vlogo ima lahko tudi genetika. Kljub ustrezni skrbi za zdravje ustne votline imate lahko na primer povečano tveganje oziroma dovzetnost za pojav kariesa, granuloma, dentalne bolezni …
Nezgoda se lahko pripeti vsakomur. Žal tudi proti hudim boleznim nihče ni imun. V Register raka Republike Slovenije letno zabeležijo več kot 300 primerov raka ustne votline in žrela. Moški so bolj izpostavljeni od žensk, najbolj škodljiva – ne pa edina – dejavnika tveganja sta kajenje in čezmerno pitje alkohola.
Zdravje zob pomembno vpliva na splošno zdravstveno stanje.
Če se vrnemo k raku, zobozdravniki v ambulantah odkrijejo okrog 80 odstotkov primerov, a žal več kot polovico šele v napredovani fazi bolezni.
A tudi pri pogostejših, vsakdanjih težavah, kot je nezdravljen karies, podatki razkrivajo zaskrbljujočo sliko – številni pacienti poiščejo pomoč prepozno, ko je škoda že precejšnja.
Čiščenje zobnega kamna pri zasebnem zobozdravniku ali ustnem higieniku lahko stane 100 evrov, z dodatnimi storitvami, kot je peskanje, pa tudi več. Zalivka oziroma plomba vas bo stala 70 evrov ali več (mimogrede, do belih zalivk za vsak zob, ne le za vidne, odrasli v okviru javne zdravstvene blagajne ne bomo upravičeni vsaj še do leta 2026), zdravljenje zobne korenine lahko stane več sto evrov, na računu za zobni vsadek ali zobnoprotetične nadomestke pa boste videli že štirimestni znesek. To so številke, zaradi katerih (pre)številni ne obiščejo zobozdravnika. Pa ni nujno, da bi bilo tako.
Bele zalivke bodo od 1. julija 2026 vključene v kritje osnovnega zdravstvenega zavarovanja za vse osebe, tudi starejše od 26 let.
Pravočasno sklenjeno zavarovanje Zobje ali Zobje+ vas lahko dolgoročno razbremeni nepričakovanih stroškov, kot so:
Tako kot pri drugih zavarovanjih tudi tukaj kritje ne velja za že obstoječe težave in stanja. A prav izkušnje z bolečinami in visokimi stroški zobozdravstvenih storitev so lahko razlog, da pravočasno razmislite o zavarovanju za mirnejšo prihodnost.
Več o zavarovanjih Zobje in Zobje+