Zdravje
Obvladujte tveganja za hude bolezni z zavarovanjem in DNK analizo
NOVEMBER 2024 | čas branja:
Zadnja sprememba: 15. 11. 2024 ob 12:51:32
Razvoj medicine omogoča vse boljše preventivno delovanje. K temu med drugim prispevajo DNK analize, ki dajejo vpogled v genetske predispozicije oziroma v tveganja za razvoj določenih bolezni, kot so rak, srčno-žilne bolezni, diabetes, še preden se razvijejo. Rezultati DNK testiranja niso diagnostika, pač pa dragocene informacije, kakšne preventivne ukrepe sprejeti za čim bolj kakovostno življenje. S tem namenom je DNK analiza vključena tudi v razširjen paket zavarovanja za hude bolezni.
Kakšen DNK test je vključen v zavarovanje za hude bolezni?
V razširjen paket dodatnega zavarovanja za hude bolezni je vključena genetska DNK analiza, ki vključuje več kot 20 analiz s 4 področij. Pokaže vam poligensko oceno tveganja oziroma vpogled v genetsko predispozicijo za določene vrste raka, presnovne bolezni, srčno-žilne bolezni in genetsko odzivnost imunskega sistema.
Za analizo je potreben le vzorec sline. Test in navodila za oddajo vzorca prejmete na svoj naslov po plačilu premije za prvo leto.
Kaj je genetska predispozicija?
Genetska predispozicija je nagnjenost posameznika k razvoju določenih bolezni ali stanj, ki izhaja iz njegove genetske zasnove. Predispozicija ni enako kot diagnoza. Tudi če imate neugodno genetsko predispozicijo, ne pomeni, da boste za določeno boleznijo zboleli.
Genetska predispozicija ni enako kot diagnoza.
Na primer, nekdo ima lahko genetsko predispozicijo za bolezni srca, kar pomeni, da ima višje tveganje za razvoj kot nekdo brez te predispozicije. Vendar pa bo na končni rezultat močno vplivalo, ali oseba kadi, se zdravo prehranjuje, redno telovadi in vzdržuje zdravo telesno težo.
Na razvoj bolezni poleg genetike pomembno vpliva tudi okolje.
Na razvoj bolezni poleg genetike namreč pomembno vpliva tudi okolje oziroma vaš način življenja - prehrana, stres, spalne navade, športna aktivnost ... Z izboljšanjem ali izogibanjem določenim dejavnikom, kot je prenehanje kajenja ali izboljšanje spalnih navad, lahko tveganje zmanjšate ali povsem preprečite.
Kaj pomeni poligenska ocena tveganja?
Poligenska ocena tveganja ali PRS je metoda, s katero se oceni genetsko tveganje za razvoj določenih bolezni. Temelji na analizi več genetskih različic oziroma združuje vplive več različnih genov, saj imajo posamezni geni majhen vpliv, kombinacija pa omogoča določitev tveganja v primerjavi s splošno populacijo in v kolikšni meri.
Ali mi DNK analiza pokaže nagnjenost za konkretne bolezni?
Ja, DNK analiza vam pokaže poligensko oceno tveganja za 10 različnih vrst rakavih obolenj, srčno žilne bolezni, kot so atrijska fibrilacija, bolezen koronarnih arterij ali možganska kap in presnovne bolezni (putika, maščobna bolezen jeter, sladkorna bolezen tipa 2).
Prav tako dobite podatek o genetskem odzivu vašega imunskega sistema, torej koliko odporni ali dovzetni ste za različne okužbe, recimo malarijo ali virus HIV.
DNK analiza vam pokaže poligensko oceno tveganja za 10 vrst rakavih obolenj.
Ali tveganje pomeni, da bom zbolel?
Ne. Rezultati niso diagnoza in višje tveganje oziroma neugodna genetska nagnjenost ne pomeni, da boste dejansko zboleli. Je pa to lahko opomnik, da naredite spremembe v življenjskem slogu in tako zmanjšate tveganja ter informacije izkoristite kot priložnost za izboljšanje kakovosti življenja.
Ali genetski test pokaže možnost, da zbolim za rakom?
S testiranjem lahko ugotovite, ali ste nagnjeni k rakavim obolenjem, kot so:
Pomemben del preventive predstavljajo tudi samopregledi dojk pri ženskah in mod pri moških.
Prav tako spodbudna pa je informacija, da bi skoraj 30 % rakov preprečili z zdravim življenjskim slogom.
Kakšen je postopek DNK testiranja?
Komplet za odvzem vzorca sline z navodili prejmete na svoj naslov. Testiranje preprosto opravite iz udobja svojega doma. Vzorec v priloženi ovojnici pošljete na analizo. Postopek analize traja okoli 5 tednov, nato prejmete rezultate.
Kdo izvaja DNK analizo?
DNK analizo izvaja GenePlanet.
Kje vidim svoje rezultate?
Rezultati analize vam bodo na voljo preko platforme za zdrav življenjski slog, do katere boste lahko dostopali v aplikaciji ali po spletu.
Ali se mi bo zaradi morebitne nagnjenost k bolezni spremenila zavarovalna premija?
Ne, Zavarovalnica Triglav nima vpogleda v rezultate vaše analize, dostop do rezultatov imate preko uporabniškega računa v platformi izključno vi ter so varovani z najvišjimi standardi zasebnosti in anonimnosti. Prav tako nagnjenost še ne pomeni bolezni.
Na podlagi rezultatov in podatkov, ki jih o vaših navadah, telesnih meritvah, aktivnostih dodate, platforma za zdrav življenjski slog ponudi prilagojene nasvete za izboljšanje vašega zdravja in napredne funkcije.
Kako mi platforma pomaga prilagoditi življenjski slog?
V platformo lahko dodate informacije o vaših navadah (alkohol, kajenje), prehrani, telesnih meritvah, rezultate iz laboratorijskih poročil (krvni markerji) ter platformo povežete z napravami za sledenje aktivnosti. Na podlagi vseh zbranih podatkov platforma za zdrav življenjski slog ponudi prilagojene nasvete za izboljšanje vašega zdravja in napredne funkcije:
- Pametni seznam več kot 500 živil, ki kaže, katera so dobra za vas, katerim pa bi se bilo morda bolje oziroma v kolikšni meri izogibati.
- Generator receptov, ki so prilagojeni vašemu okus, prehranskim potrebam.
- Napredni prikaz trenutnega zdravstvenega stanja in dobrega počutja, ki kaže, katera področja življenjskega sloga potrebujejo izboljšate.
A ne pozabite, sprememba življenjskega sloga se običajno ne zgodi čez noč. Največji izziv pa je nove navade tudi ohraniti, zato se večjih sprememb lotite postopoma. Cilji naj bodo konkretni in realni, dosegljivi za vas. Pomaga, če jih razdelite na več oziroma manjše korake, saj vmesni napredek krepi motivacijo, spremljanje napredka pa omogoča tudi prilagoditve.
Zakaj bi potreboval življenjsko zavarovanje, če imam “dobre” gene?
Čeprav lahko z vpogledom v možna tveganja vplivate na pojav oziroma razvoj bolezni, življenjsko zavarovanje omogoča, da se za vsak primer zaščitite tudi v finančnem smislu. Zavarovanje življenja in priključena dodatna zavarovanja, kot je zavarovanje za hude bolezni, predstavljajo načrt finančne zaščite za vas in vašo družino, ki vas ščiti pred stroški zaradi bolezni, invalidnosti ali smrti zaradi nepričakovanih dogodkov.