
Na poti
Na poti
APRIL 2025 | čas branja:
Zadnja sprememba: 1. 04. 2025 ob 09:12:57
Prometne nesreče so žal del vsakdana na cestah. Leta 2024 se je po podatkih Javne agencije RS za varnost prometa na slovenskih cestah zgodilo 19.669 prometnih nesreč. Ko pride do hude prometne nesreče, je pomembno, da veste, kako ukrepati kot priča in tudi, kako se ji izogniti, če se odpravljate na pot. Hujše nesreče namreč lahko povzročijo daljše zastoje ali celo popolne zapore cest in preusmeritev prometa. Dobro je torej, da pravočasno preverite, ali se je nesreča na vaši poti zgodila in poskrbite za svojo varnost ter prihranek časa.
Prometna nesreča je dogodek na cesti, v kateri je bilo udeleženo vsaj eno premikajoče se vozilo in v kateri je prišlo do telesne poškodbe, smrti ali materialne škode. Zakon prometne nesreče glede na posledice (zgolj manjša poškodba na udeleženih vozilih, lahka ali huda telesna poškodba, smrt) deli na štiri kategorije.
O hudi prometni nesreči pogovorno govorimo predvsem, ko gre za nesrečo s poškodovanci s hudimi telesnimi poškodbami ali smrtnim izidom, lahko pa tudi v primeru večje materialne škode - razsutega tovora, gorečega ali prevrnjenega vozila.
V takšnih primerih so pomembna hitra intervencija reševalnih služb ter pravilna reakcija vseh udeležencev v prometu.
V primeru, da se odpravljate na pot oziroma če ste že na cesti in se je zgodila prometna nesreča, je najbolj pomembno dobiti informacije o lokaciji in obsežnosti dogodka, da lahko prilagodite svoje potovanje s čim manjšo zamudo. To lahko storite na več načinov:
Razmere v živo preverite na spletni strani promet.si ali aplikaciji Promet+, poročilo o stanju na cestah pa je na voljo tudi v AMZS poročilu. Vir podatkov je Prometno informacijski center za državne ceste, DARS d.d.
Poleg prometnih nesreč ste obveščeni o delih na cesti ali drugih ovirah. Preverite pa lahko tudi prometno napoved, kjer so najavljena načrtovana dela, delne ali popolne zapore.
Zavarujte kraj nesreče, če udeleženci tega ne morejo storiti sami, in jim pomagajte v okviru svojega znanja. Presodite stanje poškodovanca in pokličite policijo na 113 ter jim posredujete potrebne podatke:
Najpogostejši vzroki za nesreče s smrtnim izidom so po podatkih Javne agencije RS za varnost prometa 2024 bili:
Na splošno pa med pogoste vzroke nesreč sodijo tudi premiki z vozilom, neupoštevanje pravil o prednosti, neustrezna varnostna razdalja.
Pomemben dejavnik pri zmanjšanju nesreč so tudi vozila, opremljena z naprednimi asistenčnimi sistemi pa tudi urejena cestna infrastruktura. Statistika prometnih nesreč namreč kaže, da je vožnja po avtocestah in hitrih cestah še vedno najbolj varna.
Za zmanjšanje tveganja hudih prometnih nesreč je najbolj pomembno, da vozniki prilagodijo hitrost razmeram na cesti, ne vozijo pod vplivom alkohola ali drog ter so med vožnjo pozorni in ne uporabljajo mobilnih naprav. Pomembno je tudi redno vzdrževanje vozila – tlaka v pnevmatikah, zavor in drugih ključni delov.
Če do nesreče vendarle pride, pa pomembno zaščito predstavlja zavarovanje.