Veliko spomladansko čiščenje doma

Poskrbite za lažji in bolj varen začetek pomladi.

Temeljito spomladansko čiščenje je odlična priložnost, da v svojem domu naredite nekaj prostora za nove stvari in ideje, ki še pridejo. Obenem pa je tudi pomembno opravilo, s katerim lahko občutno povečate varnost svojega bivališča. Poleg običajnih gospodinjskih del posvetite nekaj časa še obveznemu pregledu elektronskih in drugih naprav, varnostnih sistemov ter okolice doma. V pomoč pri planiranju spomladanskega čiščenja naj vam bo naš načrt v petih korakih.

1. Preglejte bivalne prostore

Od nekaterih stvari se je res težko ločiti, a je spomladansko čiščenje lepa priložnost, da se vprašamo, kako nujno jih dejansko potrebujemo. Bolj ko je naše bivališče natrpano, večja je možnost, da se kaj razbije, polomi ali celo vname. Vse, kar je še uporabnega, a ne potrebujete več, lahko odnesete v centre ponovne uporabe, drugo zavrzite na primernem odlagališču.

Ob vseh nepredvidljivih vremenskih pojavih je pomembno imeti cela okna, ki dobro tesnijo. Med čiščenjem preglejte, ali so kje razpoke. Preverite, ali je kakšen starejši okenski okvir tako dotrajan, da bi steklo ob močnejših sunkih vetra lahko padlo iz njega. 

Če so okenske police razpokane ali majave, ne bo dovolj le čiščenje. Zdaj je čas, da jih popravite, preden z njih pade kakšen lonček z rožami in povzroči škodo na vaši ali celo sosedovi lastnini. Sosedom bi v takem primeru seveda morali povrniti nastalo škodo, zato je pomemben del spomladanskega čiščenja tudi preverjanje kritij zavarovanja vašega doma. Pri Zavarovalnici Triglav je v paketa Veliki in Comfort vključeno tudi razbitje stekla zaradi prepiha in drugih vzrokov, ki niso kriti z ostalimi zavarovanimi nevarnostmi, kot so požar, toča in vihar. 

Preproge prezračite na balkonu, a pazite, da prahu in umazanije ne stresate k sosedom.


Med velikim čiščenjem kopalnice in kuhinje bodite še posebej pozorni na morebitne madeže plesni. To odstranite z mešanico belila in vode (ena enota belila in tri enote vode). Če se ob cevi nabira vodni kamen, jo bo treba bolje zatesniti. Svetujemo, da pokličete mojstra za vodovodno napeljavo, ki naj opravi pregled. Nevzdrževane cevi namreč lahko počijo in iz njih izteče voda, to pa seveda ne pomeni nič dobrega za stene, talne obloge, pohištvo in druge napeljave, konec koncev pa tudi za vaše finančno stanje. Pravočasno popravilo in zavarovanje doma vas bosta ubranila pred takšnimi neprijetnostmi. 

Preberite tudi: kako ravnati, če v kopalnici kaj pušča.

2. Uredite zunanjost in okolico doma

Če stanujete v hiši, je po koncu zime vselej smiselno pregledati streho. To še posebej velja, če je padlo obilo snega, saj ta lahko premakne kakšen slabo pritrjen strešnik. Oglejte si tudi podstrešje, puščanje strehe se namreč običajno najprej opazi tam. Škoda bo precej manjša, če streho čim prej popravite, to opravilo pa raje prepustite strokovnjakom s primerno opremo, da se ne boste še sami poškodovali med nevarnim plezanjem. Preberite tudi: kaj storiti, če pušča streha, in kaj krije zavarovalnica.

Pospravite balkon ali teraso in začnite pripravljati prostor za svoj najljubši poletni kotiček. Je treba kupiti nove stole oziroma vrtno sedežno garnituro ali bo dovolj, če prelakirate in pobarvate stare?


S pomladjo se začne obdobje pogostejših deževij, pojavljajo se tudi nevihte. Žlebove in strešne odtoke očistite odpadlega listja, vej in drugih odpadkov, ki bi lahko preprečili pretok vode. Sprehodite se po vrtu in preglejte drevesa. Sneg in led pogosto polomita veje, ki bi lahko poškodovale hišo, vozila ali ljudi. Za vas smo pripravili nasvete, kako se skozi vse leto zaščititi pred nevihtami

V aplikaciji Triglav Vreme si lahko nastavite opomnike, ki vas bodo opozorili na nevarnost nevihte ali toče. Tako boste lahko pravočasno pospravili ali zaščitili vrtno pohištvo in orodje.


In ko ste že pri urejanju zunanjega prostora za poletna druženja: boste letos travo kosili z navadno kosilnico ali bi to delo prepustili robotom in imeli malce več časa zase? Pri odločitvi vam lahko pomagajo naši nasveti, kako izbrati pravo robotsko kosilnico.

3. Preverite delovanje naprav

Varnostne naprave, kot so protivlomni alarmi ter detektorji dima, plina in ogljikovega monoksida, vas bodo varovale, samo če bodo redno vzdrževane po navodilih proizvajalcev. Ob spomladanskem čiščenju doma lahko naročite še preglede vseh teh naprav in ste potem vse leto mirni. Pred začetkom poletne vročine poskrbite tudi za redni servis klimatskih naprav, ki vključuje čiščenje in menjavo zračnega filtra. 

Čistoča filtrov v klimatskih napravah vpliva na delovanje le-teh in kakovost zraka v prostoru, zato se držite servisnih intervalov, ki jih predlaga proizvajalec. Preberite še: 7 stvari, ki jih morate vedeti o klimatskih napravah.


4. Stran s kramo

Spomladansko čiščenje je tudi priložnost, da realno ocenite, kaj je v hiši ali stanovanju le še balast in od česa vsega se niste poslovili, ker niste imeli časa ali volje. 

Stara vzmetnica, ki zavzema prostor v kleti, lahko končno roma na odpad. Preverite datume odvoza kosovnih odpadkov ali pa odpeljite odvečne predmete na ekološke otoke oziroma deponijo. Če boste resno zavihali rokave in k čiščenju spodbudili še sosede, lahko skupaj organizirate odvoz odpadkov s tovornjakom. 

Preglejte tudi omare. Raztrgana ali obrabljena oblačila in tekstil odvrzite v koš za mešane odpadke. Še uporabna oblačila, ki jih ne boste več nosili, lahko odnesete v zabojnike za rabljena oblačila ali na zbirna mesta humanitarnih organizacij, ampak prej na njihovih spletnih straneh preverite, katere vrste oblačil trenutno potrebujejo. Rabljen hišni tekstil, kot so odeje, blazine in rjuhe, pogosto sprejemajo tudi zavetišča za zapuščene živali. Poiščite zavetišče v svojem lokalnem okolju in se pozanimajte, ali trenutno v njem potrebujejo kaj iz vaše omare.

5. Preverite zavarovanja doma

Sezonsko čiščenje naj bo spodbuda, da naredite red tudi pri svojem zavarovanju doma. V digitalni poslovalnici i.triglav lahko med drugim preverite, katera kritja vsebuje in do kdaj velja.

Ne pozabite pregledati tudi zavarovalnih vsot posameznih kritij pri zavarovanju doma. Tako boste škodo, še posebej večjo, kot je bila na primer zaradi poplav leta 2023, hitreje in lažje odpravili. 

Ugotovite, ali je dom primerno zavarovan. V pomoč vam bo brezplačni Priročnik za zavarovanje doma, ki je poln koristnih informacij. Zavarovanje doma lahko potem sklenete pri zastopniku, hitro in enostavno pa tudi po spletu.

Vsi paketi zavarovanja doma pri Zavarovalnici Triglav vključujejo tudi domsko asistenco, ki vam v najkrajšem možnem času priskoči na pomoč pri reševanju in odpravljanju škode, delno pa krije tudi stroške nekaterih storitev, kot so na primer steklarska dela. 


Berite naprej: še več nasvetov za spomladanska dela v domu in okrog njega najdete v članku: priprava doma na pomlad je več kot le spomladansko čiščenje.


dom, zavarovanje doma, vzdrževanje doma, varnost doma, domska asistenca
Ne zamudite ničesar!

Izbor najnovejših zgodb in nasvetov za brezskrben vsakdan enkrat na mesec v vašem e-nabiralniku.