
Na poti
Na poti
FEBRUAR 2025 | čas branja:
Zadnja sprememba: 26. 03. 2025 ob 14:50:49
Kdo ni vsaj enkrat sanjal o vožnji s športnim avtom? Hiter pospešek, glasen zvok motorja ob pritisku na plin … A realnost je malo manj filmska – ne le zaradi stroškov, pač pa tudi, ker močan avto zahteva več vozniškega znanja in izkušenj. Kaj vse vpliva na stroške in ali so športni avtomobili res prava izbira za mlade voznike?
Imate prihranke, da si kupite drag športni avto? Odlično, a to je šele začetek. Če se odločite za nakup vozila iz tujine, morate upoštevati še stroške uvoza, homologacije in morebitne dajatve. Sledijo stroški goriva, saj večina športnih avtomobilov ne slovi ravno po varčnosti in zahtevnejše vzdrževanje, servisiranje ter dražji ali težje dobavljivi rezervni deli.
Ne računajte niti na to, da boste športni avto kasneje lahko dobro prodali. Posebno ne, če ste že kupili rabljeno vozilo. Trg športnih avtomobilov je načeloma manjši kot za običajne družinske oziroma mestne avtomobile, pogosto pa se zaradi načina vožnje tudi hitreje obrabljajo, kar vse pripomore k nižji ceni ob prodaji.
Za vse avtomobile je zakonsko obvezno vsakoletno plačilo zavarovanja avtomobilske odgovornosti. Cena tega zavarovanja je pri vseh zavarovalnicah odvisna od:
Preprosto povedano, močnejši motor ima avto, višja bo cena osnovnega zavarovanja. Zakaj? Večja moč motorja oziroma doseganje višjih hitrosti za zavarovalnico predstavlja večje tveganje. Poleg tega športni avtomobili z močnimi pospeški, občutljivim volanom in zaradi svoje zasnove zahtevajo precej več vozniškega znanja in izkušenj, ki jih vozniki začetniki nimajo. To potrjuje tudi statistika – mladi vozniki imajo nadpovprečni delež nesreč z neprilagojeno hitrostjo in tudi precej visoke povprečne škode.
Ko prvič zavarujte vozilo, začnete v 14. premijskem razredu brez bonusa. Bonus pridobivate z vsakim letom nepovzročene škode, če škodo naredite, pa izgubite 3 razrede. Če ste v višjem premijskem razredu od 14, bo izhodiščna premija zvišana za odstotek, določen po sistemu bonus malus.
Morda se vam zdi, da zavarovanja za mladega voznika ne potrebujete oz. da boste s tem prihranili. Vendar če ne sklenete zavarovanja Mladi voznik, se s tem izpostavite večjim stroškom v primeru prometne nesreče. Če povzročite nesrečo brez tega kritja, morate sami kriti do 30 % škode. Kaj to pomeni v primeru, da vozite drag športni avto, presodite sami.
Zavarovanje Mladi voznik je priporočljivo, ceno pa lahko znižate na naslednje načine:
Športni avto z najnovejšo in napredno opremo ter pomagali je dražji za popravila, zato je kasko skoraj nujen. Zavarovanje krije namreč škodo, ki jo povzročite sami sebi (nesreča na parkirišču, trk z divjadjo) ali, ki nastane zaradi od vas neodvisnih dogodkov (vandalizem, toča).
A pozor – cena kaska je odvisna od vrednosti novega vozila, saj zavarovalnica v primeru popravila prizna nove originalne nadomestne dele. Pri športnih avtomobilih je zato lahko cena hitro zelo visoka.
Morda je zato na začetku bolj smiselno izbrati nekaj cenejšega in kasneje, ko naberete bonuse in vozniške izkušnje, sesti v bolj športnega ali dražjega jeklenega konjička.
Naredi informativni izračunKo uredite zavarovanje, sledi prva registracija. Stroški registracije vključujejo več postavk, a na končno ceno vpliva predvsem prostornina motorja.
Poleg tega morate upoštevati tudi strošek tehničnega pregleda. Cena je sicer enotna pri vseh ponudnikih tehničnih pregledov, pogostost tehničnega pregleda pa je odvisna od starosti vozila.
Čeprav je ideja o športnem avtomobilu privlačna, so športni avtomobili običajno dragi in tudi zahtevni za vožnjo. Zato naj bo prvi avto raje varen, zanesljiv in cenovno dostopen. Na trgu tudi že obstajajo modeli, ki ponujajo športen videz in dobre vozne lastnosti, ki niso predragi za vzdrževanje.