
Dom
Tehnologija
JULIJ 2025 | čas branja:
Zadnja sprememba: 14. 07. 2025 ob 14:24:50
Hišni roboti so postali stalnica, le morda ne v obliki, kakršno so nam predstavljali znanstvenofantastični filmi. Po drugi strani vrtni roboti še niso tako pogosti, kar je v prvi vrsti povezano s potrebami kupcev in cenami. Vendar za tiste, ki imajo zelenico ob hiši in morda še bazen, pomočniki za košnjo in čiščenje bazena nikakor niso odveč.. Poleg tega, da nas razbremenijo pri vzdrževanju doma, pa je treba poskrbeti tudi za njihovo varnost, saj lahko postanejo tarča tatov ali vandalov.
Najbolj pogosta vrsta vrtnega robota je zagotovo robotska kosilnica, četudi jih ni toliko, kot se po stanovanjih premika robotskih sesalnikov. Do lani ali morda predlani je bila velika ovira, vsekakor bolj kot cena, za veliko večino lastnikov vrtov nujnost napeljevanja žice za zamejitev področja košnje. A odkar so na voljo robotske kosilnice brez mejnega kabla in se tehnološko razvijajo malodane iz meseca v mesec, imajo možnost pozicioniranja in navigacije po trati, se je nedvomno razširil krog potencialnih uporabnikov. Niso še cenovno tam, kot bi si marsikdo želel, vendar cene padajo.
Tako kot robotski sesalnik bo tudi robotska kosilnica lahko trato pokosila pogosteje, kot bi jo sami. Pri tem ne gre zgolj za prevzemanje dela, ki ga ni treba več opravljati , temveč vpliva tudi na urejenost in lepoto zelenice.
Če robota pošljete na delo dovolj pogosto (mu nastavite tako časovnico), bo pravzaprav le prirezal prirastek od prejšnjega obhoda, kar bo bolj v slogu mulčenja kot košnje in to je za trato zgolj dobro. Drobna »zastirka« bo preprečevala izsuševanje in poskrbela za hranljive snovi.
Današnje samostojne kosilnice se za razliko od klasičnih, ki imajo zgolj omejitve ob robovih trate, znajo tudi znotraj nje prepoznati ovire.Določite jim lahko območja, kjer naj ne kosijo, zaradi česar ne bodo šle čez cvetlično gredo ali kaj drugega, za kar želite, da zagotovo ostane tam. Zmogljivejši modeli gredo zanesljivo tudi v klance z večjimi nakloni in tako lahko tudi tam vzdržujejo vrhunsko trato.
Najbolj natančno navigacijo po vrtu zagotavljajo GPS robotske kosilnice, ki jim pomaga referenčna postaja z dodatnim satelitskim pozicioniranjem. Če nimate možnosti, da jo postavite na položaj, ki bi jih hkrati zagotavljal dober sprejem in »pregled« nad celotno površino košnje, pa so tudi modeli z lidarjem, ki se lahko orientirajo brez zunanje pomoči, že zelo napredovali in predstavljajo dobro, vendar dražjo alternativo.
Za vrtove z več površine in neravnim terenom se splača poseči po dražjih modelih, ki manj pogosto potrebujejo vmesno polnjenje in ob obračanju ali vožnji v klanec ne razkopljejo ruše.
Poskrbeti boste morali tudi za varnost robotske kosilnice, saj lahko koga zamika, da jo odnese k sebi domov. Vprašanje sicer, če bi si lahko kakorkoli pomagal z njo, pa vendar možnost tatvine ali tudi vandalizma obstaja.
Že za samo delovanje boste zanesljivo morali nastaviti kodo PIN ali kakšno drugo metodo za odklepanje, kar pomeni, da se bo vsakič, ko jo bo kdo premaknil, zaklenila in zahtevala vnos te kode. Brez tega je ne bo mogoče uporabljati.
Večini lahko nastavite tudi alarm, kadar jo kdo konkretno dvigne . Priporočljivo je, da glasnost tega piskanja dvignete na najvišji možni nivo, če taka nastavitev obstaja v aplikaciji.
Tistim, ki imajo satelitski sprejemnik za določanje položaja (običajno deluje v navezi z omenjeno sprejemno-oddajno postajo, ki stoji nekje na vrtu), lahko omogočite tudi spremljanje lokacije v aplikaciji. Podobno kot pri telefonih (»Najdi mojo napravo«). Na ta način vsaj veste, kam so napravo morebitni tatovi odnesli in lahko to sporočite policiji.
Za dejansko uporabo bi sicer morali hkrati odnesti še priključno postajo s kablom in po možnosti še referenčno za določanje položaja (če jo robot ima), kar nepridipravom nekoliko poveča obseg »dela.«
Nič ni narobe, če jim dostop postaje ali vtičnic še nekoliko otežite, denimo s konkretno pritrditvijo postaje, »skrivanjem« vtičnic in morebiti kakšno strešico oz. »uto« za robota.
Napačna ni niti ideja o nadzorni kameri, ki pokriva tudi predel s postajo za kosilnico. Kamere sicer ne odvrnejo nujno tatvine, vendar lahko zmanjšajo verjetnost zanjo, in morebiti pomagajo iskati storilce.
Za več nasvetov o tem, kako tehnologija prispeva k varnosti vašega doma, si preberite članek o protivlomni zaščiti s tehnologijo.
Če ni druge dobre možnosti, ga preprosto odnašajte na varno in prinašajte, kadar naj bi kosil. S tem bo sicer pretežno odpadla možnost delovanja po urniku, vendar vam tudi zagon košnje prek aplikacije ne vzame veliko časa in truda.
Medtem ko je robotska kosilnica v pretežni meri pripomoček, ki vas razbremeni, , je bazenski robot skorajda nujen za vzdrževanje ustrezne čistoče v bazenu. Z ročnimi metodami namreč ne morete podobno dobro očistiti niti tal, čemur je namenjena velika večina cenejših modelov bazenskih robotov.
Če se odločite za katerega od naprednejših in dražjih bazenskih čistilcev, dobite še možnost čiščenja sten in vodne gladine. Slednje je resda ročno mogoče početi nekoliko učinkoviteje kot poloviti smeti s tal, pa vendar tudi to robot opravi bolj temeljito, saj zajetega ne spušča nazaj v vodo, pa tudi pobere običajno več, kot lahko sami z mrežico ali kombinacijo krtače in mrežaste »vrečke.« Jasno je, da bodo vsi kopalci v domačem bazenu bolj uživali, če bo v njem čista voda, in tudi možnost za kakšne bolezni ali poškodbe bo s tem manjša.
Z nekaj ročnega ukvarjanja za kolikor toliko čisto gladino pri večini domačih montažnih bazenov eden od osnovnih robotov za čiščenje bazena, ki ne »pleza« po stenah in ne pluje po vrhu, zadostuje. Odločiti se morate le, ali si boste omislili tistega iz najcenejše skupine ali boste posegli po približno dvakrat dražjem in nekoliko učinkovitejšem.
Prvi se zanaša zgolj na črpalko ter odpiranje zdaj ene in zdaj druge lopute, da ga potisk vodnega curka (v naključnem vzorcu) »vozi« po bazenskih tleh oz. tik nad njimi, in da pri tem pretoku s pomočjo filtrov tudi lovi vse tisto, zaradi česar ga sploh spustite v bazen.
Drugi imajo lastni pogon in večja kolesa, s čimer so bolj suvereni, lahko prevozijo tudi kakšno nižjo oviro ter zaradi večje mase (so tudi nasploh večji) ostajajo bolj trdno na tleh, z bolj finimi (papirnatimi) filtri poleg tega ujamejo bistveno več manjših delcev.
Robotski čistilec bazena spustite k delu zjutraj ali zvečer, ko približno uro in pol v bazenu ne bo kopalcev . Iz vode ga vzemite čim hitreje, da vmes ne odplaknete pobranega nazaj v bazen.
Bazenskega robota po uporabi in sušenju pospravite nekam na varno, ne puščajte ga ob bazenu. Ne zgolj zato, ker bi lahko koga zamikal, najprej že zato, da ni vseskozi na soncu, saj mu bo to škodilo, tako njegovemu plastičnemu ohišju kot elektroniki v njem.
Tudi pozimi, ko ni »v obratovanju,« ga ni odveč kdaj priklopiti na napajanje, da se baterija povsem ne izprazni, in bo naslednje poletje lahko nemoteno, z enako dolgoživostjo znova čistil bazen.
Če imate vikend z zelenico in bazenom, so robotska kosilnica in bazenski robot tam enako dobrodošli pomočniki, ker ste tam verjetno manj časa, pa je zavarovanje vikenda in pametnih pomočnikov v njem še toliko bolj pomembno.
Za celovit pregled, kako zavarovati svoj dom in vse v njem, preverite tudi naše druge nasvete za zavarovanje doma in podrobneje spoznajte, kako lahko s pametnim domom izboljšate svojo varnost ter udobje.